Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Pokaż wiadomości - ja_ponka

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - ja_ponka

Strony: 1 ... 3 4 [5]
61
Ciekawe miejsca / Spotkanie ze "spacerownikiem po Mariensztacie i Powiślu"
« dnia: Stycznia 05, 2007, 10:43:38 pm »

 Szkoda, ze mnie tam nie było. Zawsze można przejśc się samemu ale bez pana Cypriana Sokołowskiego to nie to samo.
 


http://miasta.gazeta.pl/warszawa/
Spotkanie ze "Spacerownikiem po Mariensztacie i Powiślu"
Jerzy S. Majewski                                               2006-06-05, ostatnia aktualizacja 2006-06-05 13:53


Jak wyglądała przed wojną Czerniakowska przy Ludnej?, a kiedy powstała klasycystyczna studnia w parku przy Książęcej? - takie pytania zadawali w sobotę nasi czytelnicy, którzy przyszli na spotkanie z nami ze Spacerownikiem po Mariensztacie i Powiślu
 Umówiliśmy się w sobotę na tarasie kolosalnych schodów w Centralnym Parku Kultury i wybraliśmy na krótką wycieczkę.

Pogoda dopisała, a miejsce spotkania należy do najpiękniejszych w Warszawie. Park, mnóstwo zieleni, perspektywa ze skarpy aż po Wisłę i teatrzyki ogródkowe tuż obok.

Trudno uwierzyć, że nie zawsze było tu tak urokliwie. Pod Skarpą na górnym Czerniakowie między ulica Rozbrat a Wisłą do 1944 r. ciągnęła się gęsto zabudowana dzielnica. Dymiły tu kominy fabryk i słały dziesiątki kamienic czynszowych, pośród które w latach 30, powoli wdzierały się nowoczesne budynki. Na dowód, że tak było, jeden z uczestników wycieczki, pan Cyprian Sokołowski wyciągnął panoramiczne zdjęcie z 1945 r. Sam mieszka na Powiślu od przedwojny i opowiadał też o innych miejscach w swojej dzielnicy. Mówił na przykład o opisanym w naszym Spacerowniku kościele mariawitów przy ul Szarej. W Spacerowniku zastanawiałem się, czy śladem po tej budowali nie są ostrołukowe arkady na ścianie szczytowej kamienicy przy Szarej 10.

- Niekoniecznie. Dobrze pamiętam ten kościół,. Zbudowany z cegły był wolno stojący - opowiadał nam wczoraj.

- A co było na tarasie, gdzie teraz jesteśmy? - pytała jakaś pani. Okazało się, że większość uczestników naszego spaceru wiedziała - przed wojną stał tu dawny pałac Branickich mieszczący ambasadę francuską. Mało kto jednak wiedział, że dziś jedynym reliktem budynku jest ceglany słupek ogrodzenia z betonową wazą.

Spacerowaliśmy powyżej skarpy w rejonie ulic Frascati. Nullo, alei Na Skarpie. - Proszę powiedzieć o tym budynku, to dzieło znakomitego architekta Karola Schayera - prosił jeden z uczestników wycieczki Łukasz Malczewski z Katowic. Prośba nie była przypadkowa. Scheyer był jednym z najbardziej znanych przedwojennych architektów w stolicy Górnego Śląska. Po wojnie wyemigrował do Bejrutu.

Sobotnia wycieczka to dopiero początek naszych wędrówek po Warszawie. W najbliższy czwartek ukaże się kolejny Spacerownik, tym razem po Śródmieściu Południowym. W weekend zaprosimy więc na kolejną wycieczkę ze Spacerownikiem.

62
Po godzinach / Odp: Wymarzone miejsca na spacery
« dnia: Stycznia 05, 2007, 01:08:23 pm »
 Ciekawe więc skąd u niego zamiłowanie do Powiśla?
 Widzę, że jesteś dobrze poinformowany.

63
Nowe inwestycje / Powiśle- mekką miłośników nauki
« dnia: Stycznia 05, 2007, 01:02:44 pm »
PAP, Nauka w Polsce: Centrum Nauki Kopernik coraz bliżej

Już w najbliższych latach warszawskie Powiśle ma się stać mekką miłośników nauki i ulubionym miejsce rodzinnych wypadów. Stanie się tak za sprawą Centrum Nauki Kopernik, którego budowa ruszy prawdopodobnie już w przyszłym roku. W środę 19 kwietnia władze Warszawy podpisały umowę z głównym projektantem - centrum Pracownią Projektową RAr-2 Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej.

Jak zapowiedział na środowej konferencji prasowej Robert Firmhofer, pełnomocnik do spraw realizacji projektu Centrum Nauki Kopernik, prace budowlane powinny się rozpocząć w przyszłym roku, ale wcześniej poznamy wyniki przetargu na wykonanie budynku. Pierwsi zwiedzający przekroczą progi tego nowoczesnego, interaktywnego centrum edukacji naukowej i kulturalnej zapewne w 2010 roku.
"Od kilkunastu lat architekci i urbaniści chcą zwrócić Warszawę ku Wiśle. Budowa Centrum jest szansą na to, by miasto wreszcie rozwijało się wzdłuż rzeki" - zauważył Michał Borowski, naczelny Architekt m.st. Warszawy.

PIECZARA Z KRATERAMI I OGRODAMI

W grudniu ubiegłego roku rozstrzygnięto konkurs na projekt siedziby Centrum Kopernik w Warszawie. Zwycięzcą została Pracownia Projektowa RAr-2 Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej.

Zwycięski projekt jest wkomponowany w nadwiślańskie lewe wybrzeże, usytuowany między nowoczesnym gmachem biblioteki uniwersyteckiej (BUW), a byłą elektrociepłownią Powiśle.

Architekt dr inż. Jan Kubec zaprezentował w środę efektowny projekt Centrum w kształcie litery L, o bryle przypominającej nieco skalną pieczarę, z ogrodami geologicznymi i otworami niby-kraterów na dachu. Obok budynku znajdować się ma okryte kopułą planetarium oraz interaktywny Park Odkrywców dla dzieci, ze służącymi do zabaw urządzeniami, m.in. bateriami słonecznymi lub małymi elektrowniami wodnymi.

Według projektu, stalowa konstrukcja budynku będzie otoczona parkanem z polerowanych czarnych kamiennych żaluzji, które mają regulować dopływ światła do wnętrza Centrum Nauki. Budynek, oświetlany w dzień naturalnie przez otwory kraterów w dachu, w nocy będzie dobrze widoczny dzięki elektrycznemu oświetleniu z zewnątrz.

KAŻDY MOŻE BYĆ LEONARDEM DA VINCI

We wnętrzu naukowego eksploratorium czekać będzie na młodszych i starszych amatorów nauki mnóstwo atrakcji. "Wszystkiego będzie można dotknąć, samodzielnie przeprowadzić eksperymenty fizyczne lub chemiczne. +Kopernik+ nie będzie miał nic wspólnego z zaduchem muzealnych gablot" - zapewnia Robert Firmhofer.

Wśród planowanych atrakcji wymienić można choćby rekonstrukcję twarzy znanych postaci historycznych za pomocą specjalnego programowi komputerowego, wyścig z robotem w przekładaniu krążków wieży, przygotowanie własnego programu telewizyjnego.

Zwiedzający będą mogli sami przeprowadzić takie doświadczenia jak ekonomiczną symulację komputerową, sterować przebiegiem reakcji fizycznej, wydawać komendy. Każdy chętny będzie mógł zbudować model 240-metrowego mostu, który Leonardo da Vinci zaprojektował w 1502 roku, posługując się w jego konstruowaniu kilkunastoma klinującymi się "klockami".

W ramach ekspozycji powstanie także nowoczesne cyfrowe planetarium i naukowa sala zabaw dla dzieci.

Centrum zajmie powierzchnię ponad 6 tys. metrów kwadratowych i będzie podzielone na sześć interdyscyplinarnych działów: świat w ruchu, korzenie cywilizacji, człowiek i środowisko, światło, laboratorium nowych technologii, globalna wioska. W sumie będzie tam 300 interaktywnych urządzeń i stanowisk eksperymentalnych.

Koszty budowy samego budynku "Kopernika" z budżetu miasta wyniosą 80 mln zł, a wydatki na urządzenia i eksponaty, ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, 67 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
reo

64
Po godzinach / Wymarzone miejsca na spacery
« dnia: Stycznia 05, 2007, 12:55:30 pm »


    http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,73195,3383313.html
 
Swoją drogą,  jestem ciekawa gdzie mieszka pan J.S.Majewski?

65
Na każdy temat / Odp: Plamy po plakatach wyborczych na moście Poniatowskiego
« dnia: Stycznia 04, 2007, 09:24:21 pm »
A kiedy ta pani odpowiedziała na twojego e-maila? Ja bym jej dała dwa tygodnie na reakcję a potem  ponowiła pytanie. Jeśli uważasz, że im więcej osób tym większa siła przebicia to możesz mi podać jej adres.
 Pozdrawiam

Strony: 1 ... 3 4 [5]