Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
05.03 spotkanie z Kazimierzem Orłosiem

Autor Wątek: 05.03 spotkanie z Kazimierzem Orłosiem  (Przeczytany 2283 razy)

Offline powisle.waw.pl

  • Administrator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 443
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
05.03 spotkanie z Kazimierzem Orłosiem
« dnia: Luty 26, 2007, 11:46:21 pm »
Zapraszamy do czułego barbarzyńcy na spotkanie z Kazimierzem Orłosiem.

Kazimierz Orłoś, ur. w Warszawie w 1935 roku. Absolwent Wydziału Prawa UW. Siostrzeniec Stanisława Cata-Mackiewicza i Józefa Mackiewicza. Debiut literacki – tom opowiadań "Między brzegami", 1961. Kolejne zbiory opowiadań: "Koniec zabawy",65r. i "Ciemne drzewa",70 r. Publikował m.in.w "Twórczości", "Współczesności".
W 70 r. rozpoczął pracę w dziale słuchowisk Naczelnej Redakcji Literackiej Polskiego Radia, w 72 r. – w redakcji "Literatury". W 73 r. w Instytucie Literackim w Paryżu wydał powieść "Cudowna Melina" i zaraz potem został zwolniony zarówno z Polskiego Radia, jak i z "Literatury". Potem, aż do 89 r. publikował wyłącznie za granicą, m.in. w paryskiej "Kulturze" oraz w wydawnictwach niezależnych w Polsce. Był członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika "Zapis".
Kolejne książki to powieści "Trzecie kłamstwo", "Przechowalnia", "Historia Cudownej meliny" oraz zbiory opowiadań, m.in: "Pustynia Gobi", "Drugie wrota w las", "Niebieski szklarz", "Drewniane mosty" oraz najnowszy tom - "Dziewczyna z ganku", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2006.
Ta publikacja przyniosła autorowi coroczną nagrodę miesięcznika "Nowe Książki" – wręczenie odbyło się 22 lutego 2007 w Warszawie. Autor wielu słuchowisk radiowych, kilku sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Na podstawie jego opowiadania "Wielbłąd" Jerzy Stuhr zrealizował film "Duże zwierzę", 2000 r. "Dziewczyna z ganku" to zbiór mistrzowskiej prozy realistycznej - kilku historii opowiadających o losach mieszkańców Mazur, o uwikłaniu w ludzkie namiętności, o pięknie natury, w której rozgrywa się dramatyczna codzienność, oglądana oczyma przybysza z zewnątrz. Zarówno w opowiadaniu "Dziewczyna z ganku", jak w "Dolinie Jerzyków" autor porusza temat fascynacji drugą osobą, związku z góry skazanego na klęskę. Cały tom dotyczy tych spraw: związków kobiety i mężczyzny, związków uczuciowych, fizycznych, mijania się w życiu, porozumienia i braku porozumienia, wszelkich złudzeń, etc.

Spotkanie odbędzie się 5 marca (poniedziałek) o g. 20.00 w Czułym Barbarzyńcy przy ul. Dobrej 31.