Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
"Elizeum" i ogród Na Książęcem na ul. Książęcej

Dyskusje > Historia

"Elizeum" i ogród Na Książęcem na ul. Książęcej

(1/3) > >>

Levittoux:
Z bloga roodego102 http://roody102.blog.pl/

http://picasaweb.google.com/roody102/Elizeum

snecz:
Jeśli chodzi o inscenizację walk w czasie PW na terenie PWPW to pomimo, że nigdy nie odda to atmosfery tamtych dni to zrobiła na mnie spore wrażenie.

Jesli chodzi o Książęcą, to zawsze jak tam spacerowałem to zastanawiałem się co to jest. WOW! Nieźle. Faktycznie warto by to zagospodarować  :)

Dzięki za informację  :)

ja_ponka:
  Faktycznie! nie miałam pojęcia, że to może być aż taka przestrzeń.
 Ciekawa jestem do czego dokładnie służyło to miejsce?

Levittoux:
WARSZAWA - Elizeum. Teren na skarpie i poniżej, położony na północ od ulicy Książęcej nazywany jest "Na Książencem". Tu w latach 1776-79 dla Kazimierza Poniatowskiego, podkomorzego Wielkiego Księstwa Litewskiego, starszego brata naszego ostatniego króla, założono ogród rezydencjonalny. Wybitny architekt okresu Oświecenia Szymon Bogumił Zug zaprojektował ogród o charakterze sentymentalnym. Składał się on:

1) z części geometrycznej z dominującą podwójną aleją i ogrodem użytkowym na dole,
2) tarasowo uformowanej skarpy
3) dzikiej promenady na górnym tarasie i pod skarpą nad stawem z wyspą. Na skarpie wzniesiono:
- domek imama,
- minaret,
- pawilon chiński
- lożę masońską
- w skarpie zbudowano dwie groty i korytarze podziemne w tym Elizeum.

Ówczesny angielski podróżnik William Coxe tak opisał dokonania Podkomorzego:

" ... spacerując po ogrodzie przybyliśmy wreszcie do groty, w sztucznych skałach wykutej, urozmaiconej źródłami i strumykami. ...Droga wiodła przez kręty, podziemny korytarz, w którym tu i ówdzie lampa słabe siała blaski. Wreszcie dotarliśmy do drzwi drewnianych, jakby wejścia do lichej chatki. Drzwi nagle otwarły się i ujrzeliśmy się we wspaniałej, przecudnie oświetlonej sali. Był to rondel z przepyszną kopułą wedle najpiękniejszej symetrii. Dookoła, wśród kolumn ze sztucznego marmuru, widziałeś cztery otwarte gabinety, a w nich sofy wygodne i malowidła al fresco, ... Wtem wśród ogólnego podziwu olśnił uszy nasze koncert niewidzialnej orkiestry. Szukaliśmy daremnie skąd pochodziły tony ...".

Po 1841 na terenach tych był szpital św. Łazarza, zburzony w czasie wojny. Obiekt przez szereg lat dewastowany, służył jako magazyn, lodownia a nawet schron przeciwlotniczy. Około 1960 odtworzono zasypany niegdyś staw a pozostałości ogrodów szpitalnych i parku podkomorskiego włączono do Centalnego Parku Kultury (obecnie Park Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza).

Dawną lożę masońską, pod koniec lat trzydziestych, prof. Bohdan Pniewski wkomponował w swój dom (obecnie część Muzeum Ziemi PAN) a groty i Elizeum pozostawione bez opieki niszczały i mimo zdarzeń, które unicestwiły znakomitą część Warszawy przetrwały do dziś, choć zapomniane. Około 1990 młodzi entuzjaści zarejestrowali fundację mającą na celu odnowienie obiektu. Sporządzono studium koncepcyjne restauracji.

Autorzy: Nikodem BUTRYMOWICZ, Zbigniew REKUĆ
ze strony: http://www.podziemia.pl/doc/tt6/cie2.html

Levittoux:
Autorzy nie dodali, że podobno Elizeum służyło jako intymne miejsce spotkań Podkomorzego ze swoimi "przyjaciółkami" (na podstawie "Dziennika" z dn. 16 II 2007.).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej