PAP, Nauka w Polsce: Centrum Nauki Kopernik coraz bliżej
Już w najbliższych latach warszawskie Powiśle ma się stać mekką miłośników nauki i ulubionym miejsce rodzinnych wypadów. Stanie się tak za sprawą Centrum Nauki Kopernik, którego budowa ruszy prawdopodobnie już w przyszłym roku. W środę 19 kwietnia władze Warszawy podpisały umowę z głównym projektantem - centrum Pracownią Projektową RAr-2 Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej.
Jak zapowiedział na środowej konferencji prasowej Robert Firmhofer, pełnomocnik do spraw realizacji projektu Centrum Nauki Kopernik, prace budowlane powinny się rozpocząć w przyszłym roku, ale wcześniej poznamy wyniki przetargu na wykonanie budynku. Pierwsi zwiedzający przekroczą progi tego nowoczesnego, interaktywnego centrum edukacji naukowej i kulturalnej zapewne w 2010 roku.
"Od kilkunastu lat architekci i urbaniści chcą zwrócić Warszawę ku Wiśle. Budowa Centrum jest szansą na to, by miasto wreszcie rozwijało się wzdłuż rzeki" - zauważył Michał Borowski, naczelny Architekt m.st. Warszawy.
PIECZARA Z KRATERAMI I OGRODAMI
W grudniu ubiegłego roku rozstrzygnięto konkurs na projekt siedziby Centrum Kopernik w Warszawie. Zwycięzcą została Pracownia Projektowa RAr-2 Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej.
Zwycięski projekt jest wkomponowany w nadwiślańskie lewe wybrzeże, usytuowany między nowoczesnym gmachem biblioteki uniwersyteckiej (BUW), a byłą elektrociepłownią Powiśle.
Architekt dr inż. Jan Kubec zaprezentował w środę efektowny projekt Centrum w kształcie litery L, o bryle przypominającej nieco skalną pieczarę, z ogrodami geologicznymi i otworami niby-kraterów na dachu. Obok budynku znajdować się ma okryte kopułą planetarium oraz interaktywny Park Odkrywców dla dzieci, ze służącymi do zabaw urządzeniami, m.in. bateriami słonecznymi lub małymi elektrowniami wodnymi.
Według projektu, stalowa konstrukcja budynku będzie otoczona parkanem z polerowanych czarnych kamiennych żaluzji, które mają regulować dopływ światła do wnętrza Centrum Nauki. Budynek, oświetlany w dzień naturalnie przez otwory kraterów w dachu, w nocy będzie dobrze widoczny dzięki elektrycznemu oświetleniu z zewnątrz.
KAŻDY MOŻE BYĆ LEONARDEM DA VINCI
We wnętrzu naukowego eksploratorium czekać będzie na młodszych i starszych amatorów nauki mnóstwo atrakcji. "Wszystkiego będzie można dotknąć, samodzielnie przeprowadzić eksperymenty fizyczne lub chemiczne. +Kopernik+ nie będzie miał nic wspólnego z zaduchem muzealnych gablot" - zapewnia Robert Firmhofer.
Wśród planowanych atrakcji wymienić można choćby rekonstrukcję twarzy znanych postaci historycznych za pomocą specjalnego programowi komputerowego, wyścig z robotem w przekładaniu krążków wieży, przygotowanie własnego programu telewizyjnego.
Zwiedzający będą mogli sami przeprowadzić takie doświadczenia jak ekonomiczną symulację komputerową, sterować przebiegiem reakcji fizycznej, wydawać komendy. Każdy chętny będzie mógł zbudować model 240-metrowego mostu, który Leonardo da Vinci zaprojektował w 1502 roku, posługując się w jego konstruowaniu kilkunastoma klinującymi się "klockami".
W ramach ekspozycji powstanie także nowoczesne cyfrowe planetarium i naukowa sala zabaw dla dzieci.
Centrum zajmie powierzchnię ponad 6 tys. metrów kwadratowych i będzie podzielone na sześć interdyscyplinarnych działów: świat w ruchu, korzenie cywilizacji, człowiek i środowisko, światło, laboratorium nowych technologii, globalna wioska. W sumie będzie tam 300 interaktywnych urządzeń i stanowisk eksperymentalnych.
Koszty budowy samego budynku "Kopernika" z budżetu miasta wyniosą 80 mln zł, a wydatki na urządzenia i eksponaty, ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, 67 mln zł.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
reo