Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego

Dyskusje > Ciekawe miejsca

Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego

(1/4) > >>

anka_es:
pamiętam że w podstawówce opiekowaliśmy się kamieniem upamiętniającym akcję w kinie dla Niemców - teraz w tym miejscu stoi Sheraton
z tego co pamiętam to jakaś mało pomyślana akcja była jakiejś organizacji lewicowej...
natomiast ciekawa taka tablica była na tyłach parku Ujazdowskiego (od strony domków Fińskich i trasy) upamiętniająca zdaje się szpital powstańczy który się tam znajdował - chyba muszę się przejść tam i odświeżyć pamięć..

zmisiek:
To jest cały pomnik.
Upamiętnia Szpital Ujazdowski, który znajdował się na terenie dawnego Centrum Wyszkolenia Sanitarnego WP. Szefem szpitala był pułkownik Leon Strehl, potem szef sanitarny Komendy Głównej AK.

Na Jazdowie, na skarpie jeszcze troche pamiątek zostało i jeżeli się wie gdzie szukać, to mozna jeszcze znaleźć ciekawe rzeczy. Te tereny były związane z medycyną wojskową już od końca XVIII w.


jeden z pawilonów pokoszarowych w okolicy Zamku Ujadowskiego zamieniony na Instytut Teatralny i zeszpecony szklaną przybudówką. (ślady postrzałów zapewne z powstania)


ciekawe kto to wymyślił - pewnie jakiś tfurca przez duże TFU! lub inny artysta nowoczesny. I kto na to pozwolił, żeby do zabytkowego budynku koszarowego dołączyć taki badziew.

A obok pamiątka troche młodsza, słup telefoniczny z okresu międzywojennego




i plan ogólny

Levittoux:
Na tym terenie był też od 1939 r. cmentarzyk żołnierzy polskich poległych podczas obrony miasta. W książeczce ze zdjęciami gimnazjalisty z Powiśla jest chyba foto tych grobów. 

anka_es:
o właśnie - a słyszałam że domki fińskie vis a vis chcą zlikwidować... wiecie coś na ten temat?

snecz:

--- Cytat: anka_es w Marca 26, 2007, 07:55:52 pm ---o właśnie - a słyszałam że domki fińskie vis a vis chcą zlikwidować... wiecie coś na ten temat?

--- Koniec cytatu ---

Zawsze jak tam spacerowałem to się zastanawiałem skąd się wzięły i kto mam tam szczęście mieszkać...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej