Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego

Dyskusje > Ciekawe miejsca

Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego

<< < (2/4) > >>

robertuzw:

--- Cytat: snecz w Marca 27, 2007, 08:13:21 am ---
--- Cytat: anka_es w Marca 26, 2007, 07:55:52 pm ---o właśnie - a słyszałam że domki fińskie vis a vis chcą zlikwidować... wiecie coś na ten temat?

--- Koniec cytatu ---

A Tak przy temacie domków to z tego co wiem, to tych domków za sejmem to już chyba nie ma no może jeden się ostał, ale tak jak mówiłem dawno tam nie byłem, ostatnio jakoś w lutym
--- Koniec cytatu ---

anka_es:
o kurczaki
szkoda tych domków
na pewno w jednym z nich mieszkał mój kolega z podstawówki i wszyscy mu zazdrościli że ma praktycznie przez płot do szkoły :D
no i jacyś artyści lokalni tam mieszkali

zmisiek:

--- Cytat: anka_es w Marca 25, 2007, 11:17:11 pm ---pamiętam że w podstawówce opiekowaliśmy się kamieniem upamiętniającym akcję w kinie dla Niemców - teraz w tym miejscu stoi Sheraton
z tego co pamiętam to jakaś mało pomyślana akcja była jakiejś organizacji lewicowej...

--- Koniec cytatu ---

To była jedna z akcji bombowych GL na kina w Warszawie.



Zdjęcie z Powstania. To właśnie w tym budynku na wprost znajdowało sie kino Apollo.
O ile pamiętam to zamach nie bardzo się udał, a zamachowiec zginął.

zmisiek:

--- Cytat: Schayer w Marca 26, 2007, 04:15:01 pm ---Na tym terenie był też od 1939 r. cmentarzyk żołnierzy polskich poległych podczas obrony miasta. W książeczce ze zdjęciami gimnazjalisty z Powiśla jest chyba foto tych grobów. 

--- Koniec cytatu ---

Nie wiem dokładnie gdzie był ten cmentarzyk, ale tak rzeczywiście było. Pomnik to upamiętniający znajduje się po drugiej stronie Trasy Łazienkiwskiej przy Parku Ujazdowskim. Z tego co pamiętam to pochowany tam został (tymczasowo) jeden z wrześniowych generałów.

zmisiek:

--- Cytat: anka_es w Marca 27, 2007, 02:40:36 pm ---o kurczaki
szkoda tych domków
na pewno w jednym z nich mieszkał mój kolega z podstawówki i wszyscy mu zazdrościli że ma praktycznie przez płot do szkoły :D
no i jacyś artyści lokalni tam mieszkali

--- Koniec cytatu ---

Tzw. domki fińskie powstały w czasie budowy Pałacu Kultury i Nauki, czyli Pekinu. Zostały zbudowane dla radzieckich inżynierów, majstrów i robotników. Po zakończeniu budowy zostały przekazane mieszkańcom Warszawy. Drugie większe osiedle znajduje się przy Górczewskiej.

Z domków przy sejmie (małą literą z premedytacją) pozostał jeden.

"no i jacyś artyści lokalni tam mieszkali". Z tego co opowiadała moja Mama właśnie w tym  ostatnim mieszkał Jonasz Kofta. Nawet jeżeli to nie ten ostatni przy sejmie to na pewno mieszkał w jednym z tych domków. Większa część tego osiedla pozostała po południowej stronie Myśliwieckiej na terenach dawnego Szpitala Ujazdowskiego.

Przed wojną wyglądało to tak:


Do dziś zostało trochę śladów i troszeczkę budynków. Mimo, że to nie sensu stricte Powiśle lub Powiśle Czerniakowskie może umieszczę niedługo coś na ten temat na stronie Powiśla, o ile administrator pozwoli.... :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej