Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
barykada na ulicy Okrąg

Autor Wątek: barykada na ulicy Okrąg  (Przeczytany 9816 razy)

Offline snecz

  • Global Moderator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
barykada na ulicy Okrąg
« dnia: Lipiec 29, 2007, 06:58:28 pm »
Znalazłem informację, że na ulicy Okrąg znajdowała się barykada.
Opisuje to pchor. Mieczysław Kurzyna "Miecz" z batalionu "Czata 49".
Barykadę znajdowała się pod "Domem Włókna Polskiego", którego właścicielem była wydawnicza firma Wegner.
Który to budynek?

Offline zmisiek

  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: barykada na ulicy Okrąg
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 31, 2007, 12:29:09 am »
A to ciekawe!

(przepraszam za literowki ale mam problem z kompem.)

Jedyna barykada, o ktorej teraz na szybko moge cos sprawdzic, znajdowala sie pomiedzy domami Okrag 3 i Okrag 2 i byla zbudowana z plyt chodnikowych, cegly i kamieni. Wys. 1,90; Gl. 1,0, przed nia row szerokosci 2 metrow i glebokosci 1,8m.

gdzie to znalazles? Mam troche pamietnikow z Czaty i nie pamietam informacji o innych barykadach.
Moge tez na ten temat wypytac jednego z zolnierzy Czaty, ale musze znac szczegoly.

O firmie wydawniczej Wegner w tej okolicy nie slyszalem. Na Czerniakowskiej byl Dom Wydawniczy Arcta - mniej wiecej tam gdzie dzis alejka miedzy Czerniakowska i Rozbrat. O "Domu Wlokna Polskiego" tez nie. :-( Trzeba to sprawdzic na mapach w ksiazce Slawomira "Hela"Fojcika - Zolnierze AK "Kryska". To najlepsze i najpelniesze kompendium walk na Czerniakowie, bez udzialu "Radoslawa". Tu akurat wspomnienia zolnierzy od "Radoslawa" nic nie pomoga. Nie byli z Powisla.

Offline snecz

  • Global Moderator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: barykada na ulicy Okrąg
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2007, 09:07:26 am »
Też mnie to zaskoskoczyło.  Bo też słyszałem tylko o tej przy Okrąg 2.
Przeczytałem o tej barykadzie w pamiętnikach z Powstania Warszawskiego Władysława Bartoszewskiego.
Autor cytuje tam własnie wspomnienia Mieczysława Kurzyna "Miecz" z batalionu "Czata 49".
Podobno barykadę tworzono z albumów, które mieściły się w magazynach firmy w piwnicy budynku.

A książkę Żołnierze AK "Kryska" też już mam od wczoraj i niezwłocznie tam też to sprawdzę.

Offline Ptycho

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: barykada na ulicy Okrąg
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2007, 12:42:17 pm »
Witam Kolegów!!!

W sprawie barykady:

w/g Warszawskie Termopile 1944 - Czerniaków Na ulicy Okrąg były 3 barykady.

A.) Jedna, o której wspomina ZMISIEK włączona w system umocnień Wilanowskiej i Czerniakowskiej. Zamykała Okrąg u zbiegu z Czerniakowską, dalsza jej część zamykała Wilanowską.
Osłaniała ona wykop ziemny (30m dług.) biegnący od Czerniakowskiej przez Okrąg do barykady na Wilanowskiej.

B.) Druga była u zbiegu Okrąg(Nr 16) i Ludnej - osłaniała od ostrzału z Gazowni i też chroniła przejście przez Okrąg w kier Wisły. (Przejście jest zaznaczone na planie w książce T. Grigo "Powiśle czerniakowskie 1944"

C.) Trzecia postawiono pomiędzy Okrąg 3c a tzw. "Domem Włókna Polskiego" stojącym po parzystej stronie ulicy. Osłaniała rów łącznikowy biegnący po jej południowej stronie.

O Barykadzie Tej wspomina W. Bartoszewski Dni Walczącej stolicy. Kronika Powstania str.209 Warszawa 1984.
Pisze on, że była ona w miejscu gdzie Okrąg zakręca pod "kątem prostym". Cytuję: "W domu pod nazwą Dom Włókna Polskiego (tak nazywała się firma do której należał bud.), w piwnicach mieścił się skład wydawnictw Wegnera "Ryszard Wegner" (wielka firma wydawnicza przed wojną). Słynna z serii albumów "Cuda Polski". Barykada była niewygodna do obrony - z jednej strony odsłonięta, z drugiej był Dom Włókna... ale miał duże okna, więc żeby się czymś osłonić wyciągneliśmy z piwnic CUDA POLSKI i układaliśmy jak worki z piaskiem.

Misiu!!!
Jeżeli chodzi o Czatę to jest również informacja że 16 Wrześniabarykadę przy DWP obsadzili ludzie z Czaty z por. Grabowskim (Janem Ciecierskim) na czele.
Było to po wzmocnieniu obrony Okrąg przez Berlingowców - Barykada nr 2 koło Ludnej - od 14/09 obsadzona przez kompanię kpt. "Motyla" (Jana Ścibora-Rylskiego)

Może mógłbyś sprawdzić tę firmę DWP w międzywojennej książce tel. ???

Pozdrufko...

Offline snecz

  • Global Moderator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: barykada na ulicy Okrąg
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2007, 03:26:11 pm »
Ptycho, wielkie dzięki za wyjaśnienia.
Czyli ta barykada była gdzieś na środku ulicy Okrąg.
Ale nie wiesz jaki to był numer domu (mam na myśli Dom Włókna Polskiego)?
Po cichu stawiałbym na 6.

Offline Ptycho

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: barykada na ulicy Okrąg
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2007, 03:33:01 pm »
Nie wiem... Miał być na przeciwko 3c i przy "zakręcie" pójdę to sprawdzić dzisiaj lub jutro.
Mam nadzieję że zMisiek poszpera w tej książce tel. i znajdzie tam więcej info.