Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Zaczyna się budowa Centrum Chopinowskiego

Autor Wątek: Zaczyna się budowa Centrum Chopinowskiego  (Przeczytany 4406 razy)

Offline snecz

  • Global Moderator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Zaczyna się budowa Centrum Chopinowskiego
« dnia: Maj 07, 2007, 10:08:19 pm »
Artykuł z dzisiejszej GW:

Cytuj
Zaczyna się budowa Centrum Chopinowskiego

Wreszcie przestanie straszyć dziura po zburzonej kamienicy przy Tamce. Czas na wbicie pierwszej łopaty w Centrum Chopinowskim, które z powodu oszczędności ma być urządzone skromniej, niż planowano

 
Takie będzie Centrum Chopinowskie przy Tamce. Budowa rusza w środę.


Ośmiokondygnacyjny budynek powstanie naprzeciwko Zamku Ostrogskich na miejscu XIX-wiecznej kamienicy. Dolna część fasady Centrum Chopinowskiego będzie jej repliką. Jak kiełek z ziarna wyrośnie z niej nowoczesna elewacja ze szkła, granitu, marmuru i alabastru. Gmach zaprojektował lubelski architekt Bolesław Stelmach. Prawie 29 mln zł na budowę wyłoży Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który 85 proc. kwoty zebrał z funduszy europejskich, a resztę dostał z budżetu państwa.

Centrum Chopinowskie ma być gotowe w październiku przyszłego roku. Zacznie działać w połowie 2009 r. po wykończeniu wnętrz i wyposażeniu w meble. W budynku znajdą się m.in. biblioteka, wielofunkcyjna sala konferencyjno-koncertowa, restauracja i kawiarnia oraz biura pracowników Instytutu. - Centrum uwolni powierzchnie w Zamku Ostrogskich, który po kosztującym ok. 20 mln zł kapitalnym remoncie stanie się siedzibą Muzeum Chopinowskiego - zapowiada Małgorzata Błoch-Wiśniewska, wicedyrektor Instytutu.

Budynek z dwoma podziemnymi piętrami powstanie na skarpie tuż obok zamieszkałej kamienicy. - Podejmujemy się dużo bardziej złożonych inwestycji. Projekt wykonawczy zawiera rozwiązania wszystkich kłopotów technicznych - zapewnia Marcin Gesing, rzecznik firmy Polimeks-Mostostal, która jest wykonawcą Centrum Chopinowskiego. Dowiedzieliśmy się, że budowlańcy wykorzystają drogie, ale skuteczne ściany szczelinowe. Nie stworzy to zagrożenia dla sąsiedniej kamienicy. Z ekspertyz profesorów Lecha Wysokińskiego z Instytutu Techniki Budowlanej i Kazimierza Szulborskiego z Politechniki Warszawskiej wynika zaś, że nowy gmach powinien nawet wzmocnić skarpę.

Podziemne kondygnacje zamiast miejsc parkingowych pomieszczą zaplecze techniczne i magazyny biblioteczne. Samochody odwiedzających Centrum Chopinowskie będą musiały się zatrzymywać na ul. Ordynackiej. - Chcieliśmy budować podziemny dwupiętrowy parking na sąsiedniej działce przy ul. Ordynackiej, ale miasto nie chce nam jej sprzedać - żałuje wicedyrektor Instytutu. - W centrum nie przewidujemy dużego napływu ludzi, tam będą prowadzone głównie konferencje i działania edukacyjne. Problem pojawi się w 2010 r., gdy Zamek Ostrogskich będzie już po remoncie. Urządzone tam muzeum będą odwiedzać tłumy turystów z całego świata - przewiduje Małgorzata Błoch-Wiśniewska.

Akt erekcyjny centrum uroczyście wmurowano już w 2005 r. Budowa opóźniła się z powodu protestów sąsiednich mieszkańców. Z powodu tej zwłoki budynek podrożał, bo wzrosły ceny materiałów budowlanych. Instytut zdecydował więc, że wnętrza wykończy skromniej, m.in. zrezygnował z kamiennych posadzek. Pojutrze na budowie Centrum Chopinowskiego wbicie pierwszej łopaty.