Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Tablice na wiadukcie Poniatowskiego

Autor Wątek: Tablice na wiadukcie Poniatowskiego  (Przeczytany 3699 razy)

Offline Levittoux

  • Global Moderator
  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 165
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Tablice na wiadukcie Poniatowskiego
« dnia: Styczeń 05, 2007, 10:21:29 am »
Cytuj

Zabytkowe tablice wróciły na wiadukt
 tu 2006-12-20, ostatnia aktualizacja 2006-12-20 22:23:25.0

Są bezcenną pamiątką dziejów Warszawy. Opowiadają historię wiaduktu i mostu Poniatowskiego. Po raz pierwszy siedem wielkich tablic zgromadzono w jednym miejscu i zawieszono na wyremontowanych filarach przy ul. Kruczkowskiego

Najstarsza pochodzi jeszcze z 1914 r., gdy most i wiadukt oddano do użytku. Na spiżowej płycie wypisano nazwiska projektantów i budowniczych przeprawy, a nawet koszty inwestycji. Umieszczono też płaskorzeźbiony wizerunek wiaduktu i przekrój jednego z filarów. Z początku tablica ta miała swój odpowiednik w języku rosyjskim, ale po opuszczeniu Warszawy przez Rosjan w 1915 r. został on zniszczony.

Następne płyty powstały w latach 1927, 1946 i 1990. Większość odlała z brązu słynna warszawska firma Braci Łopieńskich. Zawierają opis zniszczeń mostu podczas pierwszej i drugiej wojny światowej oraz późniejszej jego odbudowy. Niektóre zachowały do dziś wyraźne ślady po pociskach. Ostatnia tablica w całości poświęcona jest kapitalnemu remontowi budowli w późnych latach 80.

Do tej pory zabytkowe płyty przymocowane były w różnych miejscach mostu i wiaduktu. Ostatnio część wisiała na wieżycy przy Wisłostradzie, część zaś na ścianie klatki schodowej przy Muzeum Wojska Polskiego. W pierwszym miejscu były regularnie malowane przez grafficiarzy, w drugim - rozkradane. W 2001 r. z klatki schodowej zniknęły dwie z czterech znajdujących się tam tablic. Ponieważ się nie odnalazły, Zarząd Dróg Miejskich sfinansował ich odtworzenie. Pozostałe dwie dla bezpieczeństwa tymczasowo ustawiono przed wejściem do ratusza przy pl. Bankowym.

- Szukaliśmy nowego miejsca, które będzie wyeksponowane i bezpieczne. W końcu zdecydowaliśmy się umieścić wszystkie tablice na filarach wiaduktu przy Kruczkowskiego. Przejeżdża tu dużo samochodów i wciąż ktoś przechodzi - mówi Agnieszka Kasprzak-Miler z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

- W pobliżu znajduje się galeria handlowa Arkada. Chodzą ochroniarze, którzy spojrzą na te tablice - dodaje Janusz Mróz, konserwator metalu. - Trudno o lepszą lokalizację.

Wątek omawiajacy sprawę tablic można przeczytać też
tutaj