Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Niedowymiarowanie wymiennika ciepła — co to takiego

Autor Wątek: Niedowymiarowanie wymiennika ciepła — co to takiego  (Przeczytany 4840 razy)

Offline powisle.waw.pl

  • Administrator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 443
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Niedowymiarowanie wymiennika ciepła — co to takiego
« dnia: Grudnia 08, 2020, 05:45:57 pm »
Niedowymiarowanie wymiennika ciepła to wykorzystanie urządzenia o mniejszej wydajności niż wymaga tego instalacja. W konsekwencji tego, nie jest on w stanie przenosić wystarczającej ilości ciepła z obiegu grzewczego na stronę instalacji.

Jedną z konsekwencji niedowymiarowania wymiennika ciepła jest niedogrzanie domu czy mieszkania, które to w szczególności odczuwalne będzie w sezonie jesienno — zimowym. Niezwykle ważne jest tutaj to, by wymiennika nie dopasowywać z uwzględnieniem mocy nominalnej. Zamiast tego, należy go wyliczyć tak, aby w konkretnych warunkach, dla danego kotła był on w stanie przenieść wymagają moc.

Niedowymiarowanie wymiennika ciepła skutkować może także przytkaniem, czego konsekwencją będzie uniemożliwienie lub znaczące utrudnienie pracy układu ogrzewania. Nie zawsze możliwe jest skuteczne wyczyszczenie takiego urządzenia — w wielu przypadkach niezbędny jest zakup nowego.

Skutkiem niedowymiarowania wymiennika ciepła może być może być również gotowanie wody w układzie grzewczym. Gdy urządzenie to jest zbyt małe, woda po stronie kota jest nieustannie nagrzana. Jako że wymiennik nie jest wystarczająco wydajny, nie jest w stanie odebrać jej temperatury, a następnie przenieść jej do kaloryferów. W efekcie, do kotła wraca gorąca woda.

Najpopularniejsza przyczyna niedowymiarowania wymiennika ciepła to kierowanie się wyłącznie jego ceną. Przed zakupem warto zestawić cenę urządzenia z kosztami kotła, kominka czy wykonania instalacji. Należy się zastanowić, czy opłacalne jest ryzykowanie dla oszczędności na poziomie kilkunastu — kilkudziesięciu złotych. W wielu przypadkach taka różnica w cenie umożliwia zakup wymiennika o odpowiedniej mocy.

Równie szkodliwe okazać może się kierowanie się nominalną mocną wymiennika ciepła. Urządzenie to osiąga ją w warunkach przemysłowych, gdzie do czynienia mamy ze znacznie wyższymi przepływami oraz temperaturami zasilania. W związku z tym, wymienniki ciepła należy dopasowywać z uwzględnieniem możliwej osiąganej mocy dla konkretnego źródła ciepła.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2020, 05:48:28 pm wysłana przez powisle.waw.pl »