Witam Kolegów!!!
W sprawie barykady:
w/g Warszawskie Termopile 1944 - Czerniaków Na ulicy Okrąg były 3 barykady.
A.) Jedna, o której wspomina ZMISIEK włączona w system umocnień Wilanowskiej i Czerniakowskiej. Zamykała Okrąg u zbiegu z Czerniakowską, dalsza jej część zamykała Wilanowską.
Osłaniała ona wykop ziemny (30m dług.) biegnący od Czerniakowskiej przez Okrąg do barykady na Wilanowskiej.
B.) Druga była u zbiegu Okrąg(Nr 16) i Ludnej - osłaniała od ostrzału z Gazowni i też chroniła przejście przez Okrąg w kier Wisły. (Przejście jest zaznaczone na planie w książce T. Grigo "Powiśle czerniakowskie 1944"
C.) Trzecia postawiono pomiędzy Okrąg 3c a tzw. "Domem Włókna Polskiego" stojącym po parzystej stronie ulicy. Osłaniała rów łącznikowy biegnący po jej południowej stronie.
O Barykadzie Tej wspomina W. Bartoszewski Dni Walczącej stolicy. Kronika Powstania str.209 Warszawa 1984.
Pisze on, że była ona w miejscu gdzie Okrąg zakręca pod "kątem prostym". Cytuję: "W domu pod nazwą Dom Włókna Polskiego (tak nazywała się firma do której należał bud.), w piwnicach mieścił się skład wydawnictw Wegnera "Ryszard Wegner" (wielka firma wydawnicza przed wojną). Słynna z serii albumów "Cuda Polski". Barykada była niewygodna do obrony - z jednej strony odsłonięta, z drugiej był Dom Włókna... ale miał duże okna, więc żeby się czymś osłonić wyciągneliśmy z piwnic CUDA POLSKI i układaliśmy jak worki z piaskiem.
Misiu!!!
Jeżeli chodzi o Czatę to jest również informacja że 16 Wrześniabarykadę przy DWP obsadzili ludzie z Czaty z por. Grabowskim (Janem Ciecierskim) na czele.
Było to po wzmocnieniu obrony Okrąg przez Berlingowców - Barykada nr 2 koło Ludnej - od 14/09 obsadzona przez kompanię kpt. "Motyla" (Jana Ścibora-Rylskiego)
Może mógłbyś sprawdzić tę firmę DWP w międzywojennej książce tel.

Pozdrufko...