Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego

Autor Wątek: Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego  (Przeczytany 27551 razy)

Offline anka_es

  • Global Moderator
  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 167
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« dnia: Marzec 25, 2007, 11:17:11 pm »
pamiętam że w podstawówce opiekowaliśmy się kamieniem upamiętniającym akcję w kinie dla Niemców - teraz w tym miejscu stoi Sheraton
z tego co pamiętam to jakaś mało pomyślana akcja była jakiejś organizacji lewicowej...
natomiast ciekawa taka tablica była na tyłach parku Ujazdowskiego (od strony domków Fińskich i trasy) upamiętniająca zdaje się szpital powstańczy który się tam znajdował - chyba muszę się przejść tam i odświeżyć pamięć..

Offline zmisiek

  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 26, 2007, 04:05:45 pm »
To jest cały pomnik.
Upamiętnia Szpital Ujazdowski, który znajdował się na terenie dawnego Centrum Wyszkolenia Sanitarnego WP. Szefem szpitala był pułkownik Leon Strehl, potem szef sanitarny Komendy Głównej AK.

Na Jazdowie, na skarpie jeszcze troche pamiątek zostało i jeżeli się wie gdzie szukać, to mozna jeszcze znaleźć ciekawe rzeczy. Te tereny były związane z medycyną wojskową już od końca XVIII w.


jeden z pawilonów pokoszarowych w okolicy Zamku Ujadowskiego zamieniony na Instytut Teatralny i zeszpecony szklaną przybudówką. (ślady postrzałów zapewne z powstania)


ciekawe kto to wymyślił - pewnie jakiś tfurca przez duże TFU! lub inny artysta nowoczesny. I kto na to pozwolił, żeby do zabytkowego budynku koszarowego dołączyć taki badziew.

A obok pamiątka troche młodsza, słup telefoniczny z okresu międzywojennego




i plan ogólny

Offline Levittoux

  • Global Moderator
  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 165
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 26, 2007, 04:15:01 pm »
Na tym terenie był też od 1939 r. cmentarzyk żołnierzy polskich poległych podczas obrony miasta. W książeczce ze zdjęciami gimnazjalisty z Powiśla jest chyba foto tych grobów. 

Offline anka_es

  • Global Moderator
  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 167
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 26, 2007, 07:55:52 pm »
o właśnie - a słyszałam że domki fińskie vis a vis chcą zlikwidować... wiecie coś na ten temat?

Offline snecz

  • Global Moderator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2007, 08:13:21 am »
o właśnie - a słyszałam że domki fińskie vis a vis chcą zlikwidować... wiecie coś na ten temat?

Zawsze jak tam spacerowałem to się zastanawiałem skąd się wzięły i kto mam tam szczęście mieszkać...

Offline robertuzw

  • Stały Bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • myPOG
    • Zobacz profil
    • "Dzikie bzykanie w lesie pod Spałą"
Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2007, 09:59:00 am »
o właśnie - a słyszałam że domki fińskie vis a vis chcą zlikwidować... wiecie coś na ten temat?

A Tak przy temacie domków to z tego co wiem, to tych domków za sejmem to już chyba nie ma no może jeden się ostał, ale tak jak mówiłem dawno tam nie byłem, ostatnio jakoś w lutym

Offline anka_es

  • Global Moderator
  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 167
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 27, 2007, 02:40:36 pm »
o kurczaki
szkoda tych domków
na pewno w jednym z nich mieszkał mój kolega z podstawówki i wszyscy mu zazdrościli że ma praktycznie przez płot do szkoły :D
no i jacyś artyści lokalni tam mieszkali

Offline zmisiek

  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 27, 2007, 06:01:01 pm »
pamiętam że w podstawówce opiekowaliśmy się kamieniem upamiętniającym akcję w kinie dla Niemców - teraz w tym miejscu stoi Sheraton
z tego co pamiętam to jakaś mało pomyślana akcja była jakiejś organizacji lewicowej...

To była jedna z akcji bombowych GL na kina w Warszawie.



Zdjęcie z Powstania. To właśnie w tym budynku na wprost znajdowało sie kino Apollo.
O ile pamiętam to zamach nie bardzo się udał, a zamachowiec zginął.

Offline zmisiek

  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 27, 2007, 06:16:16 pm »
Na tym terenie był też od 1939 r. cmentarzyk żołnierzy polskich poległych podczas obrony miasta. W książeczce ze zdjęciami gimnazjalisty z Powiśla jest chyba foto tych grobów. 

Nie wiem dokładnie gdzie był ten cmentarzyk, ale tak rzeczywiście było. Pomnik to upamiętniający znajduje się po drugiej stronie Trasy Łazienkiwskiej przy Parku Ujazdowskim. Z tego co pamiętam to pochowany tam został (tymczasowo) jeden z wrześniowych generałów.

Offline zmisiek

  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 27, 2007, 06:26:17 pm »
o kurczaki
szkoda tych domków
na pewno w jednym z nich mieszkał mój kolega z podstawówki i wszyscy mu zazdrościli że ma praktycznie przez płot do szkoły :D
no i jacyś artyści lokalni tam mieszkali

Tzw. domki fińskie powstały w czasie budowy Pałacu Kultury i Nauki, czyli Pekinu. Zostały zbudowane dla radzieckich inżynierów, majstrów i robotników. Po zakończeniu budowy zostały przekazane mieszkańcom Warszawy. Drugie większe osiedle znajduje się przy Górczewskiej.

Z domków przy sejmie (małą literą z premedytacją) pozostał jeden.

"no i jacyś artyści lokalni tam mieszkali". Z tego co opowiadała moja Mama właśnie w tym  ostatnim mieszkał Jonasz Kofta. Nawet jeżeli to nie ten ostatni przy sejmie to na pewno mieszkał w jednym z tych domków. Większa część tego osiedla pozostała po południowej stronie Myśliwieckiej na terenach dawnego Szpitala Ujazdowskiego.

Przed wojną wyglądało to tak:


Do dziś zostało trochę śladów i troszeczkę budynków. Mimo, że to nie sensu stricte Powiśle lub Powiśle Czerniakowskie może umieszczę niedługo coś na ten temat na stronie Powiśla, o ile administrator pozwoli.... :)

Offline anka_es

  • Global Moderator
  • Przyjaciel Forum
  • *****
  • Wiadomości: 167
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 27, 2007, 07:30:40 pm »
nie wiedziałam że Piękna dawniej nosiła nazwę Piusa XI!
szkoda że na fali przenazywania ulic nie powrócono i w tym przypadku do dawnej nazwy
za to pamiętam jakie emocje budziło nadanie imienia Johna Lennona uliczce na tyłach ambasady francuskiej, od strony parku ujazdowskiego
no i szkoda ze agrykola nie nosi juz nazwy parku Sobieskiego....

w sprawie sejmu akurat nie będę się bulwersować - dowcip z mojego dzieciństwa (a być może juz wtedy miał bródkę) że budynek sejmu jest okrągły bo nikt nie widział kwadratowego cyrku wcale nie stracił na aktualności :D

Offline snecz

  • Global Moderator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 19, 2007, 07:42:34 pm »
Temat trochę już stary ale dziś przechodziłem to zrobiłem zdjęcie. Domek fiński:


Offline e-Shrek

  • Często Odwiedzający
  • **
  • Wiadomości: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 20, 2007, 11:45:08 pm »
A Tak przy temacie domków to z tego co wiem, to tych domków za sejmem to już chyba nie ma no może jeden się ostał, ale tak jak mówiłem dawno tam nie byłem, ostatnio jakoś w lutym
Jeden? Zdjecie co prawda z marca, ale wzdluz calej uliczki staly, nie wygladaly jakby mieli je burzyc ;-)
--
Pozdrawia,,
e-Shrek

Offline zmisiek

  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 21, 2007, 05:03:15 pm »
Przy samym tzw. ... "Sejmie" ostał się tylko jeden.

Niech tzw. posłów warszawski szlag trafi: Zeby im mrówki po kieszeniach chodziły!

Resztę zniszczono.

Z tego co pamiętram i co mówiła mi moja Mama, to w tym co jeszcze istnieje podobno mieszkał Jonasz Kofta z żoną, ale nie jestem tego pewien....

Ehhh....

Offline e-Shrek

  • Często Odwiedzający
  • **
  • Wiadomości: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Jazdów - Centrum Wyszkolenia Sanitarnego
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 22, 2007, 01:05:49 pm »
Przy samym tzw. ... "Sejmie" ostał się tylko jeden.
OK, przy sejmie rzeczywiscie tylko jeden, te sa po drugiej stronie Pięknej (?)
--
Pozdrawia,,
e-Shrek