Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Historia budynku na Drewnianej

Autor Wątek: Historia budynku na Drewnianej  (Przeczytany 32415 razy)

Offline xiexie

  • Często Odwiedzający
  • **
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Historia budynku na Drewnianej
« dnia: Maj 05, 2007, 12:01:18 am »
Sam budynek jest interesujący. Od czasu kiedy tam zawitałam jako uczennica Ia zmieniało się wewnątrz wiele. Ciągle coś zamykano, otwierano kolejne drzwi, raz główne wejście to od strony Dobrej czyli vis a vis elektrociepłowni byo otwarte (gównie dla nauczycieli - uczniowie byli kierowani od podwórza schodami w dół do "kazamatów". Tutaj były szatnie. I podobnie jak na piętrach zamykano lub udostępniano kolejne części podziemia. Innym razem to główne wejście zamknięte było na głucho. Cekawe jak jest teraz?
Właśnie w wikipedii przeczytałam, że bunkry na terenie elektrociepłowni zostaną zachowane pomimio zmiany charakteru obiektu.
"Bez oznak, bez szarży, lecz szary nasz strój,
Żar maszyn nam tylko przyświeca -
Robotnik jak żołnierz, gotowy na bój.
Na bój! Elektrowni forteca!

Na pierwszej reducie kominów trwa rząd
Do pracy nas twardej podnieca -
To walka straszliwa, ogniowy nasz front.
Nasz front — Elektrowni forteca!
Dla Ciebie, Warszawo, dla ran Twych i łez -
To hasło żar w sercach nam wznieca -
Dla Ciebie, Warszawo, wytrwamy po kres.
Nasz front - Elektrowni forteca! "
autor nieznany

« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2020, 08:29:45 pm wysłana przez powisle.waw.pl »

Offline snecz

  • Global Moderator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 05, 2007, 11:41:55 am »
Xiexie poruszyła ciekawy temat historii Szkoły na Drewnianej.

Dodam tylko, że cytowany przez Xiexie utwór nazywa się "Marsz Elektrowni" i był śpiewany do melodii piosenki "Piechota, ta nasza piechota".

W książce "Grupa Krybar Powiśle 1944" znalazłem informację, że szpital przy Drewnianej 8 uruchomiono około 7 sierpnia. Przebywali w nim lżej ranni żołnierze z 4 kompanii por. "Poboga".
Natomiast Naczelny lekarz Cywilnej Służby Zdrowia Rejonu I Powisle, dr T. Chrabowicki, w "Barykadzie Powiśla" zawiadamiał, że od 25 sierpnia w gmachu szkoły przy Drewnainej 8 będzie czynne kąpielisko wraz z dezynfekcją.

Może WERTTREW nam wklei tu swoje foto-porównanie. Widziałem, że ma u siebie.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2007, 11:44:10 am wysłana przez snecz »

Offline xiexie

  • Często Odwiedzający
  • **
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2007, 09:22:24 pm »
Xiexie poruszyła ciekawy temat historii Szkoły na Drewnianej.

Dodam tylko, że cytowany przez Xiexie utwór nazywa się "Marsz Elektrowni" i był śpiewany do melodii piosenki "Piechota, ta nasza piechota".

W książce "Grupa Krybar Powiśle 1944" znalazłem informację, że szpital przy Drewnianej 8 uruchomiono około 7 sierpnia. Przebywali w nim lżej ranni żołnierze z 4 kompanii por. "Poboga".
Natomiast Naczelny lekarz Cywilnej Służby Zdrowia Rejonu I Powisle, dr T. Chrabowicki, w "Barykadzie Powiśla" zawiadamiał, że od 25 sierpnia w gmachu szkoły przy Drewnainej 8 będzie czynne kąpielisko wraz z dezynfekcją.

Może WERTTREW nam wklei tu swoje foto-porównanie. Widziałem, że ma u siebie.

WERTTREW prosimy o zdjęcie porównawcze  :). Szkoda, że kiedy chodziłam tam do szkoły aparatu fotograficznego nie nosiłam ze soba w komórce.

http://www.warszawa1939.pl/obiekt_right.php?kod=drewniana_6
Tu znalazłam zdjęcie sprzed 1939 i z 2004.
stronka pochodzi z innej:
http://www.warszawa1939.pl/indeksy_o.htm
i bardzo mi się podoba.  :)

Ps. usiłowałam odnaleźć zdjęcie jakie zrobiłam z okna mojego mieszkania na ogrody sióstr na rogu Tamki i Kruczkowskiego, ale gdzieś się zapodziało i nici. Zdjęcie pochodziło z lat 70 zeszłego stulecia (alez to dziwacznie brzmi  ::)) i było czarno -białe. Jak odnajdę spróbuję wkleić.
A propos sióstr i ich budynku po drugiej stronie czyli Tamka 30 (tu gdzie teraz hostel a było przedszkole) oglądałam dzisiaj film o dwóch ocalałych z pogromu wojny Żydówkach. Jedna z nich była w warzawskim getcie, uciekła kanałami i długo błąkała się po Warszawie głodna i zmęczona, aż w końcu usiadłą na stopniach jakiegoś kościoła. Tam odnalazły ją siostry szarytki. Została z nimi i zamieszkała w budynku przy Tamka 30. Tutaj pewnego dnia w 1944 zawitał jeszcze nie ksiądz, ale seminarzysta Karol Wojtyła. Potem dziewczyna kilkakrotnie jedziła z jakimiś paczuszkami danymi przez siostry do naszego przyszłego Ojca Świętego do Krakowa. Zapamietała go jako człowieka wielkiego serca, który zawsze miał dobre słowo. Druga z ocalonych również spotkała Karola Wojtyłę, jak wyszła z wyzwolonego obozu, głodna i zawszona, z gruźlicą. Spotkał ją na opuszczonym dworcu w Oświęcimiu i napoił szklanką gorącej herbaty dał chleb z serem, a potem dowiedziawszy się, że chce dostać sie do Krakowa i odnaleźć rodzinę na własnych plecach zaniósł w miejsce gdzie stały wagony oczekujące na podłączenie lokomotywy, które miały ją zabrać do Krakowa.
Obydwie zachowały głęboką wdzięczność dla tego człowieka.


Offline WERTTREW

  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Tajemnice Warszawy&Mazowsza
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 07, 2007, 09:36:46 am »
Rozumiem, że chodzi o porównanie budynku szkołu przy Drewnianej? Jeżeli tak to proszę bardzo:

POZDRAWIAM SERDECZNIE - WERTTREW
---------------------------------------
Tajemnice Wa-wy&Mazowsza, czyli Stroroom WERTTREW'a:
http://www.werttrew.fora.pl/

Offline xiexie

  • Często Odwiedzający
  • **
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 07, 2007, 12:36:51 pm »
O tak  :) Dzięki.
Budynek pozbawiono wieżyczki.
Kurcze budynek ma ponad 100 lat, aż dziw bierze, że ani wojna ani uczniowie jeszcze jej nie roznieśli  :D

Offline snecz

  • Global Moderator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 07, 2007, 10:00:03 pm »
Kiedyś to stawiali budynki ...

Offline xiexie

  • Często Odwiedzający
  • **
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 07, 2007, 10:20:55 pm »
Fakt  :)
I jeszcze jedno. W samej szkole nie było sali gimnastycznej. Dobudowano ją znacznie póżniej, sądząc po budynku po wojnie. Ciekawa jestem czy rzeczywiście takiej sali nie było, czy była na miejscu dobudowanej, a np. zniszczonej, czy może była w innej części szkoły lub podwórka. Ja głosuję, że musiała być dobudowana w miejsce starej, bo nowa miała dośc dużą scenę, a sama scena wchodziła jakby w budynek, zatem przed sceną musiało być coś jeszcze.
I co mieściło się w budynku nr 6 tym przylegającym do szkoły. Za moich czasów tam były chyba mieszkania. Pamiętam jak w bramie zbierałyśmy się z dziewczynami z klasy (najchętniej po zbiórce zuchów) i odstawiałyśmy festiwal piosenki. Udawałysmy, że śpiewamy w obcych językach. Oj chyba zabawne byłyśmy, bo potrafiłyśmy na takich występach zwijać się ze smiechu.

Offline snecz

  • Global Moderator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 07, 2007, 10:24:03 pm »
Szkoda że zmiśka tu z nami nie ma  :(
Na pewno wiele by tu nam wyjaśnił...

Offline xiexie

  • Często Odwiedzający
  • **
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 08, 2007, 02:07:24 pm »
Zmisiek wracaj na forum  :D

Offline WERTTREW

  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Tajemnice Warszawy&Mazowsza
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 09, 2007, 11:42:29 am »
Jeżeli mogę coś zaproponować w zastępstwie zmiśka (póki co) to na stroroom są wspomnienia i zdjęcia z albumu "Chłopaka z Powiśla", który w PW nosił pseudonim Stenko. Mieszkał na Radnej, wychował się na naszych terenach, a do szkoły chodził między innymi na Drewnianą. Teraz mieszka w Łodzi i od czasu do czasu przysyła mi swoje wspomnienia, bym wrzucał na stroroom. Zainteresowanym polecam!
Wrazie pytań można śmiało pisać - odpowiada!  :)
Wspomnienia:  http://www.werttrew.fora.pl/stenko-wspomnienia-f37.html?sid=f53166086e0d5bcf0270bf95c7e3b310

Zdjęcia: http://www.werttrew.fora.pl/stenko-prywatne-zdjecia-f43.html?sid=f53166086e0d5bcf0270bf95c7e3b310
POZDRAWIAM SERDECZNIE - WERTTREW
---------------------------------------
Tajemnice Wa-wy&Mazowsza, czyli Stroroom WERTTREW'a:
http://www.werttrew.fora.pl/

Offline xiexie

  • Często Odwiedzający
  • **
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 09, 2007, 01:46:13 pm »
Oj wielkie dzięki. Byłam na stronce, zarejestrowałam się i .. wspaniałe. Jeszcze raz serdeczne dzięki.

Offline WERTTREW

  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Tajemnice Warszawy&Mazowsza
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 09, 2007, 02:07:23 pm »
Nie ma za co. Nawet nie wiesz, jaką przyjemność robicie Autorowi tych wspomnień tym, że tam zaglądacie i wrzucacie swoje "dwa grosze".
On nie ma śmiałości udzielać się na forum bezpośrednio, ale czyta i zawsze chętnie pisze przesyłając wszystko na moje ręce. Ja to tylko oprawiam i wrzucam. Uważam, że to co robi to wspaniała sprawa, zwłaszcza, że zaczął to robić zupełnie spontanicznie, powodując u mnie wytrzeszcz i opadnięcie szczęki  :)
Wielki szacunek i podziękowanie dla niego!

P.S.
Kolejne "odcinki" czekają na publikację.
POZDRAWIAM SERDECZNIE - WERTTREW
---------------------------------------
Tajemnice Wa-wy&Mazowsza, czyli Stroroom WERTTREW'a:
http://www.werttrew.fora.pl/

Offline xiexie

  • Często Odwiedzający
  • **
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 09, 2007, 02:28:30 pm »
Nie ma za co. Nawet nie wiesz, jaką przyjemność robicie Autorowi tych wspomnień tym, że tam zaglądacie i wrzucacie swoje "dwa grosze".
On nie ma śmiałości udzielać się na forum bezpośrednio, ale czyta i zawsze chętnie pisze przesyłając wszystko na moje ręce. Ja to tylko oprawiam i wrzucam. Uważam, że to co robi to wspaniała sprawa, zwłaszcza, że zaczął to robić zupełnie spontanicznie, powodując u mnie wytrzeszcz i opadnięcie szczęki  :)
Wielki szacunek i podziękowanie dla niego!

P.S.
Kolejne "odcinki" czekają na publikację.


Ja również przesyłam wyrazy szacunku. Cudowny człowiek  ;D. A w ogóle to się od tych wspomniem wzruszyłam.

Offline WERTTREW

  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Tajemnice Warszawy&Mazowsza
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 09, 2007, 03:40:53 pm »
Ano!  :)
POZDRAWIAM SERDECZNIE - WERTTREW
---------------------------------------
Tajemnice Wa-wy&Mazowsza, czyli Stroroom WERTTREW'a:
http://www.werttrew.fora.pl/

Offline xiexie

  • Często Odwiedzający
  • **
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Historia budynku na Drewnianej
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 13, 2007, 12:39:29 am »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Julian_Gay

To raz, a dwa to podobno po wojnie mieściła się w tym budynku szkoła zawodowa rzemiosł różnych czy jakoś tak. Przeniesiona później chyba na Konpoczyńskiego.