Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
16 grudnia 2008 – 15 lutego 2009

Autor Wątek: 16 grudnia 2008 – 15 lutego 2009  (Przeczytany 2726 razy)

Offline powisle.waw.pl

  • Administrator
  • Bohater Forum
  • *****
  • Wiadomości: 443
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
16 grudnia 2008 – 15 lutego 2009
« dnia: Grudzień 13, 2008, 08:40:01 pm »
60 lat temu w Warszawie
Fotografie PAP 1947–4816 grudnia 2008 – 15 lutego 2009
Otwarcie wystawy: 16 grudnia, godz. 18:00, DSH, ul. Karowa 20
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią i Polska Agencja Prasowa
Partner: Filmoteka Narodowa
Autorzy: Anna Brzezińska-Skarżyńska (PAP), Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH)

Warszawa, lipiec 1948. Budowa osiedla mieszkaniowego Mariensztat na Powiślu dla przodowników pracy, według projektu Zygmunta Stępińskiego i Józefa Sigalina. Fot PAP:
Dom Spotkań z Historią i Polska Agencja Prasowa zapraszają na wystawę fotografii z archiwum PAP. Zdjęcia, wykonane przez profesjonalnych fotoreporterów, przechowywane przez lata wyłącznie w formie negatywów, rejestrują sytuacje oficjalne
i życie codzienne w Warszawie sprzed 60 lat.

Anna Brzezińska-Skarżyńska: "Większość fotografii to albo znakomite dokumenty ważnych wydarzeń, niezwykłych sytuacji, albo wspaniałe ujęcia artystyczne. Nieznani autorzy opowiedzieli nam poprzez fotografię historię tamtych czasów i tamtych ludzi. Uczynili to z wielką wrażliwością, ale i niejednokrotnie z ironią, drwiną, humorem. Mamy nadzieję, że historia przedstawiona w taki sposób, poruszy nie tylko publiczność pamiętającą tamten czas, ale i młodych, którym negatyw, odbitka i aparat analogowy mówią tyle samo, co rok 1947 i 1948."

Oprócz zdjęć pokazujących życie codzienne w zrujnowanej po wojnie, odbudowującej się stolicy, zobaczymy też  fotografie wydarzeń, które na długo zdominują życie nie tylko mieszkańców Warszawy, ale wszystkich Polaków. Niezwykle wzruszające są fotografie miasta budzącego się do życia i jego mieszkańców cieszących się "normalnością" na przekór wszechobecnym zniszczeniom – ludzie mieszkający w gruzach, pierwsze zatłoczone tramwaje z "wiszącymi" na stopniach wyrostkami, kolejka do sklepu z butami firmy Bata wydawanymi na talony.
Z drugiej strony fotografie  upamiętniają powstanie paramilitarnej "Powszechnej Organizacji Służba Polsce", zjazd organizacji młodzieżowych, na którym powołano Związek Młodzieży Polskiej, a wreszcie zjazd zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, ustanawiający PZPR.
Ponadto oglądamy procesy zbrodniarzy wojennych, a obok tego proces rotmistrza Witolda Pileckiego, czy przywódców Stronnictwa Narodowego. Na zdjęciach zobaczymy też m.in.: pogrzeb  kardynała Augusta Hlonda, Międzynarodową Konferencję Intelektualistów i Międzynarodową Konferencję Młodzieży Pracującej, pierwszomajową manifestację.
Na fotografiach pojawiają się politycy: Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz, Jakub Berman, Piotr Jaroszewicz; pisarze: Julian Tuwim, Władysław Broniewski, Jarosław Iwaszkiewicz; aktorzy: Alicja Janowska i Tadeusz Fijewski. Refleksję budzą tłumy wiernych  uczestniczące w święcie Bożego Ciała, a zdziwienie Piotr Jaroszewicz prowadzący pod baldachimem kardynała Hlonda z monstrancją w czasie procesji.

Na wystawę składa się około 200 fotografii w różnych formatach, ułożonych tematycznie i uzupełnionych krótkimi komentarzami                          z ówczesnej prasy i prywatnych dzienników. Częścią ekspozycji będą fragmenty kronik filmowych oraz nagrania dźwiękowe z epoki i relacje świadków.Miejsce: DSH, ul. Karowa 20. Czynny: wtorek-piątek: 10.00-18.00, sobota-niedziela: 11.00-17.00 (oraz podczas spotkań wieczornych). Księgarnia historyczna otwarta w godzinach pracy DSH. Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY. Zapraszamy na stronę: www.dsh.waw.pl.

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia, oraz innymi organizacjami i środowiskami
w kraju i za granicą, m.in z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją KÃśrbera w Hamburgu.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, czynny: wtorek-piątek: 10.00-18.00 oraz sobota-niedziela: 11.00-17.00. Księgarnia historyczna otwarta w godzinach pracy DSH oraz podczas spotkań. Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl.

Inne zdjęcia z wystawy:

Warszawa, 21 marca 1948. Uroczystość przeniesienia cudownej figury Chrystusa z kościoła Karmelitów do kaplicy Baryczków w katedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Fot PAP


Warszawa, 1 marca 1948. Milicjantka Leokadia Kubanowska zwana Lodzią pomaga
pchać samochód Chevrolet. Fot PAPWarszawa, czerwiec 1948. Ulica Marszałkowska. Chłopcy grający w pikuty. Fot PAP


Warszawa, czeriwec 1948. Widok ulicy Marszałkowskiej w stronę placu Zbawiciela.
Widoczne wieże kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Fot PAPWarszawa, 12 grudnia 1948. Kongres Zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej (PPR) i Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) obradował 15-21 grudnia w auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. Powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR). Na zdjęciu udekorowana ul. Noakowskiego. Fot PAP