Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/emm8_new/www/powisle.waw.pl/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
EC Powiśle - inwestycja Mennoly Poland

Autor Wątek: EC Powiśle - inwestycja Mennoly Poland  (Przeczytany 12971 razy)

Offline Levittoux

 • Global Moderator
 • Przyjaciel Forum
 • *****
 • Wiadomości: 165
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
EC Powiśle - inwestycja Mennoly Poland
« dnia: Styczeń 05, 2007, 11:16:00 am »
Warszawa zbliża się do Wisły
Dariusz Bartoszewicz 2006-11-16

Apartamenty z widokiem na rzekę, sklepy i kawiarnie w starej hali maszyn i kotłowni - na terenie dawnej Elektrociepłowni Powiśle Irlandczycy budują kawałek miasta. Przy Dobrej powstaną nowe gmachy na potrzeby Uniwersytetu. W przyszłym roku zacznie się budowa Centrum Nauki Kopernik nad tunelem Wisłostrady

Powiśle w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej zmieni się nie do poznania

Z widokiem na rzekę

4,3 ha na terenie dawnej Elektrociepłowni Powiśle szwedzka firma Vattenfall sprzedała za 130 mln zł spółce Menolly Poland. To oddział irlandzkiej firmy Menolly Homes. W pracowni APA Kuryłowicz & Associates powstał projekt o nazwie Nowe Powiśle. Można go uznać za sukces "Gazety". Zawsze broniliśmy stuletniej hali maszyn i kotłowni z lat 20. Zabytkowe budynki elektrociepłowni udało się uratować. Staną się teraz główną atrakcją i sercem nowego osiedla.

- W zrewitalizowanych obiektach znajdą się sklepy, kawiarnie, restauracje. Już sobie wyobrażam rozchodzący się wokół zapach wypiekanego na miejscu pieczywa i świeżo palonej kawy. W ogromnych piwnicach może działać klub jazzowy - planuje Jarosław Gorzko z Menolly Poland.

Ale ta część Nowego Powiśla, dla większości najciekawsza, bo publiczna i oferująca rozmaite atrakcje w postindustrialnych dekoracjach, powstanie dopiero w drugim etapie. Jej realizacja ma się zacząć pod koniec 2007 r. Kilka miesięcy wcześniej, zapewne w połowie roku, rozpocznie się budowa mieszkań. Domy z apartamentami od 41 do ponad 220 m kw. (można je łączyć w większe - do ponad 300 m kw.) powstaną w kwadracie ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Lipowa, Dobra i przebita nad Wisłę Leszczyńska.- Narysowaliśmy dwa rzędy budynków w taki sposób, by z większości mieszkań były widoki na Wisłę - tłumaczy prof. Stefan Kuryłowicz.

To dlatego w projekcie wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego widać ustawione jak pod sznurek trzy bryły o sześciu kondygnacjach. Między dwupiętrowe łączniki. - Dzięki temu powstały prześwity, przez które można oglądać rzekę także z drugiego rzędu domów - zaznacza architekt.W parterach pojawią się niewielkie sklepy i lokale usługowe. Mieszkania ulokowane nad nimi będą mieć ogromne okna i balustrady wykonane ze szkła. Elewację ozdobi piaskowiec i okładziny z drewna.Widoki z innych domów też mogą być fantastyczne - na Bibliotekę Uniwersytecką, skarpę, wysokie budynki w centrum czy Zamek Królewski.

Plac przed halą maszyn

- Na razie inwestor ma decyzję o warunkach zabudowy. Nasz urząd prowadził z nim długie dyskusje. Zastanawialiśmy się, co zrobić z budynkami elektrociepłowni, których nie wolno zburzyć, bo są zabytkowe. I jak wszystko zaprojektować, by nie powstało kolejne blokowisko - mówi Michał Borowski, naczelny architekt miasta.

Okazuje się, że pomysłów nie brakowało. Mówiło się m.in. o tym, by przy Wisłostradzie umieścić scenę teatralną, którą był zainteresowany Grzegorz Jarzyna. Teraz wygrywa w tym miejscu koncepcja niewielkiego, ekskluzywnego hotelu.

Przed główną halą dawnej elektrociepłowni inwestor zapowiada urządzenie niewielkiego publicznego placu. Jego pierzeje wyznaczą nowe budynki. - Z usługami wzdłuż Dobrej, w głębi będą apartamentowce - mówi Jarosław Gorzko. Nie wyklucza też loftów w części zabytkowych zabudowań, "bo pytają o nie klienci".

Źródło: Gazeta Wyborcza

Drugi etap będzie realizowany w kwartale ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Zajęcza, Dobra i przedłużona Leszczyńska. W sumie na Nowym Powiślu przybędzie 800 mieszkań i 15 tys. m kw. powierzchni handlowych oraz parking podziemny na ok. 1000 samochodów.

- To fantastyczny projekt. Za trzy lata nad Wisłą zobaczymy całkiem inny świat - z mieszkaniami, Centrum Nauki Kopernik, budynkami uniwersyteckimi. W przyszłości powstanie druga stacja metra. Mam takie marzenie, by nad Wisłą i niedaleko Syrenki powstał też kiedyś warszawski ratusz - zdradza naczelny architekt miasta.

Dariusz Bartoszewicz
http://dom.gazeta.pl/nieruchomosci/1,73497,3740743.html

Offline snecz

 • Global Moderator
 • Bohater Forum
 • *****
 • Wiadomości: 636
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
Odp: EC Powiśle - inwestycja Mennoly Poland
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2007, 11:27:55 am »
No. Robi to wrażenie. Nie wiem co o tym myśleć.
Są na pewno plusy - dzielnica się rozwija, powstają ciekawe obiekty, które przyciągną młodych, prężnych ludzi...
Ale z drugiej strony... jest tak fajnie spokojnie... :)

Offline Levittoux

 • Global Moderator
 • Przyjaciel Forum
 • *****
 • Wiadomości: 165
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
Odp: EC Powiśle - inwestycja Mennoly Poland
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2007, 01:04:41 pm »
Nieco wcześniejsze info niż to powyżej.

Ponad 130 mln zł za Elektrociepłownię Powiśle

Michał Wojtczuk
2005-10-26,

W miejscu Elektrociepłowni Powiśle irlandzki inwestor chce zbudować drogie, ekskluzywne mieszkania. Czy to już koniec zabytkowego kompleksu fabrycznego? Wręcz przeciwnie: ogromny sukces obrońców zabytków

Obok zabytkowych zabudowań Elektrociepłowni Powiśle powstanie kompleks nowoczesnych apartamentowców
 
Teren dawnej Elektrociepłowni PowiśleNieczynny od dawna zakład kupiła firma Menolly Poland, pokonując w przetargu 11 konkurentów. To polska spółka-córka największego w Irlandii dewelopera. Tylko w okolicach Dublina buduje około 2 tys. mieszkań rocznie. Z naszych informacji wynika, że licząca 4,2 hektara prostokątna działka między Dobrą, Zajęczą i Wybrzeżem Kościuszkowskim kosztowała ponad 130 mln zł.

- Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam - mówi Katarzyna Gerl, członek zarządu Menolly, zasłaniając się tajemnicą handlową. Przyznaje, że jej firma planuje tu budowę "jednego z najpiękniejszych w Warszawie zespołów mieszkaniowych".

Batalia o zabytek

Elektrociepłownię Powiśle zamknięto w 2001 r. - M.in. ze względu na ochronę środowiska - przypomina Edyta Kwapich, rzecznik Elektrociepłowni Warszawskich, które od pięciu lat należą do szwedzkiego koncernu Vattenfall. Jej firma zażarcie walczyła o to, by ułatwić inwestowanie na tym terenie. Planom tym przyklaskiwał ówczesny zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków Jacek Laskowski (dziś szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego). "Kotłownie rozbierzemy, teren posprzątamy i wystawimy na przetarg. Jest nam obojętne, kto go kupi i co tu zbuduje" - oznajmił w marcu 2003 r. Jacek Dreżewski, prezes Elektrociepłowni Warszawskich SA.

Gdy zamiar ten ujawniliśmy w "Gazecie", rozpętała się burza. Pomysł skrytykowali architekci, historycy i samorządowcy (protestowali m.in. radni Śródmieścia). Wtedy przełożony Laskowskiego Ryszard Głowacz zapowiedział, że nie pozwoli tak łatwo zburzyć elektrociepłowni. W grudniu zeszłego roku doprowadził do wpisania obiektu do rejestru zabytków. Mimo odwołań Elektrociepłowni Warszawskich w czerwcu konserwator ostatecznie potwierdził, że dawna fabryka to "cenny dokument rozwoju przemysłu warszawskiego i znaczący element współczesnego krajobrazu Powiśla". Dlatego nie wolno zmieniać rozmiarów ani elewacji budynków rozdzielni, kesonu, hali maszyn i kotłowni. - Zadaniem dewelopera będzie zdobycie wszystkich zgód potrzebnych na budowę w tym miejscu tego, co sobie zaplanował - mówi tym razem rzeczniczka Elektrociepłowni Warszawskich.Stara Papiernia na Powiślu?

- Uszanujemy zapisy konserwatorskie - zapewnia "Gazetę" Katarzyna Gerl. I obiecuje, że stare budynki pofabryczne będą po remoncie przekształcone prawdopodobnie w centrum handlowo-rozrywkowe. Miałoby ono przypominać Starą Papiernię w Konstancinie-Jeziornie urządzoną w pieczołowicie odrestaurowanej zabytkowej fabryce. Wokół powstaną budynki mieszkalne. Cały kompleks zaprojektuje Stefan Kuryłowicz, autor m.in. ekskluzywnych osiedli mieszkaniowych jak Eko-Park przy Polu Mokotowskim i Marina Mokotów przy Racławickiej. Prace nad projektem są już bardzo zaawansowane. Menolly chce, żeby robotnicy pojawili się na terenie Elektrociepłowni Powiśle na początku 2007 r.
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2985966.html

Offline uima

 • Nowy Użytkownik
 • Wiadomości: 18
  • Zobacz profil
Odp: EC Powiśle - inwestycja Mennoly Poland
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2007, 10:43:26 pm »
Robi wrazenie, romach, pomysły, architekt, ale jak ktoś nie pomyśli o nowych rozwiazaniach komunikacyjnych, to Powiśle zatkają nam korkami, już teraz jest ciezko wyjechać rano z Solca w Ludną

Offline WERTTREW

 • Bohater Forum
 • *****
 • Wiadomości: 268
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • Tajemnice Warszawy&Mazowsza
Odp: EC Powiśle - inwestycja Mennoly Poland
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 02, 2007, 04:15:46 pm »
Miałem przyjemność poznać kilka decyzyjnych osób z Menolly i przy całej mej sympatii i wdzięczności dla nich (za okazaną pomoc przy buszowaniu w elektrowni  ;) ), muszę powiedzieć, że mnie te plany przywaliły. Dla mnie to jakiś koszmar będzie. Załamka ...
Za kilka lat nic z zielonego i przyjaznego Powisla moich młodych lat nie zostanie!  >:( :'(

A co do "nie robienia zmian" w zabytkowuch budynkach to fotografuję elektrownie co jakiś czas i porównując zdjecia z dziś i połowy 2006 można się bawić w quiz "znajdź 10000 szczegółów różniących te dwa ... etc."  :-\
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2007, 04:19:07 pm wysłana przez WERTTREW »
POZDRAWIAM SERDECZNIE - WERTTREW
---------------------------------------
Tajemnice Wa-wy&Mazowsza, czyli Stroroom WERTTREW'a:
http://www.werttrew.fora.pl/

Offline zmisiek

 • Bohater Forum
 • *****
 • Wiadomości: 277
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
Odp: EC Powiśle - inwestycja Mennoly Poland
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2007, 01:30:01 pm »
Se la żyzń.    :(

Offline snecz

 • Global Moderator
 • Bohater Forum
 • *****
 • Wiadomości: 636
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
Odp: EC Powiśle - inwestycja Mennoly Poland
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2007, 11:11:34 am »

A co do "nie robienia zmian" w zabytkowuch budynkach to fotografuję elektrownie co jakiś czas i porównując zdjecia z dziś i połowy 2006 można się bawić w quiz "znajdź 10000 szczegółów różniących te dwa ... etc."  :-\

Niedobrze. Może nikt tego nie nadzoruje i robią co chcą na tym terenie?