Apollo 11 w Koperniku. Wyląduj na Księżycu!

Apollo 11 w Koperniku. Wyląduj na Księżycu!

20 lipca 1969 r. misja Apollo 11 wylądowała na Księżycu, a Neil Armstrong i Buzz Aldrin byli pierwszymi ludźmi, którzy spacerowali po Srebrnym Globie. Świętuj przez całą sobotę 50. rocznicę tego wydarzenia z Centrum Nauki Kopernik.

Wioska księżycowa
Zielona przestrzeń Kopernika przy bulwarach wiślanych zamieni się w księżycową wioskę, pełną atrakcji dla młodszych i starszych wielbicieli kosmosu. Można będzie spotkać ciekawych gości, wziąć udział w zadaniach tematycznych, posłuchać muzyki z Księżycem w tle, wypożyczyć gry terenowe i planszowe lub po prostu odpocząć na leżakach.

W programie:
Gdzie dokładnie wylądował Orzeł? W obszarze o współrzędnych 0°40′26.69″N i 23°28′22.69″E. Obejrzymy to miejsce na zdjęciach.

Pierwsze próbki księżycowej materii Armstrong zebrał zaraz po lądowaniu. Astronauci misji Apollo 11 przywieźli z Księżyca 21,7 kg skał, kamieni i pyłu. Ich badaniem zajmowało się blisko 150 naukowców. My obejrzymy różne skały i nauczymy się rozpoznawać meteoryty.

Skafander kosmiczny kosztuje kilkanaście milionów dolarów. Nasze nie przydadzą się podczas prawdziwych misji, za to doskonale będą prezentować się na zdjęciach. Wykonamy je samodzielnie z ogólnie dostępnych materiałów, założymy i spróbujemy wykonać zadania, z którymi mierzą się astronauci.

Rakieta wraz z modułem załogowym Apollo 11 miała 111 metrów wysokości, a jej całkowita masa startowa wynosiła prawie 3000 ton. Spróbujemy wysłać wiadomości wprost na Księżyc korzystając ze znacznie mniejszych wyrzutni, o skromniejszym zasięgu.

Podróż Apollo 11 na Srebrny Glob trwała 4 dni. Ile czasu zajmie nam? Wybierzemy się na spacer i (z zachowaniem skali) sprawdzimy, jak to daleko. Wszyscy zdobywcy pozostawią na Księżycu własną flagę.

Ziemię dzieli od Księżyca 384 400 kilometrów. Robert Woźniak postanowił pokonać taki dystans na rowerze! O swojej podróży, która ma skończyć się w tym roku, opowie w naszej księżycowej wiosce.

Grawitacja na Księżycu jest 6 razy mniejsza niż na Ziemi. Jak się po nim chodzi? Z pewnością lekko. Zapraszamy na warsztaty kroku księżycowego, a wieczorem – na wspólny występ taneczny na scenie przy planetarium.

godz. 11.00 – 18.00. Wstęp wolny.

Cykl wydarzeń, związanych z lądowanie Apollo 11 na Księżycu rozpoczyna się w Koperniku już 16 lipca.
Szczegóły: http://www.kopernik.org.pl/apollo11/

Dodaj komentarz