Przedszkole Montessori

Przedszkole Montessori

Przedszkole Montessori. Zastanawiacie się nad wyborem przedszkola dla swoich dzieci? Co powiecie na jedną z placówek prowadzoną w nurcie Montessori? Co oferują tego typu przedszkola i czym różnią się od ich klasycznej wersji?

Maria Montessori jest twórczynią metody przedszkolnego wychowania dzieci, która opiera się o przekonanie, iż głównym zadaniem pedagogiki jest wspieranie twórczości i spontaniczności najmłodszych. W 1907 roku stworzyła ona Casa dei Bambini (Dom Dzieci), który miał na celu umożliwić maluchom ich rozwój — tak społeczny, jak i fizyczny, kulturowy oraz duchowy. W Polsce funkcjonuje aktualnie kilkadziesiąt przedszkoli Monstessori, lecz ich liczba z roku na rok rośnie.

Maria Montessori przekonana była o niesamowitych możliwościach poznawczych dzieci. Jej zdaniem, jeżeli tylko zostaną im zagwarantowane stosowne warunki, będą one w stanie uczyć się samodzielnie, bez nacisku z zewnątrz. W tego typu przedszkolach opiekun nie narzuca niczego maluchowi — nie zmusza go do spania czy jedzenia. Dziecko ma tam pełną swobodę w zakresie podejmowanych działań, a nauczyciel jedynie asystuje w nich. Pełni on funkcję pośrednika między maluchem a otoczeniem, stosownie je przygotowując.

W przedszkolach prowadzonych w stylu Monstessori, dzieci mają do dyspozycji strefy poświęcone rozmaitym aspektom życia, w których znajdują się materiały rozwojowe uszeregowane od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Każdy z nich poświęcony jest 1 czynności czy pojęciu i wyeksponowany w koszyku lub na tacy.

Bardzo ważną kwestią we wszystkich przedszkolach Montessori jest porządek. Meble oraz sprzęty znajdują się na wysokości dziecka co sprawia, że może ono swobodnie korzystać ze wszystkich elementów wyposażenia, bez konieczności proszenia o pomoc dorosłego. Każda sala podzielona jest na 6 stref służących rozwojowi wiedzy oraz umiejętności w dziedzinach takich, jak język, sensoryka, kultura i sztuka, życie codzienne, matematyka oraz nauka i natura.

Reklama:
Żłobek Warszawa

1 myśl w temacie “Przedszkole Montessori

Dodaj komentarz