BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Wprowadzona została ona przez Ministerstwo Środowiska w celu zapobiegania występowaniu nieprawidłowości w sektorze gospodarowania odpadami. Do końca 2019 roku podmioty, które zajmują się między innymi wprowadzaniem na rynek produktów znajdujących się w opakowaniach i gospodarowaniem odpadami, zobowiązane są do rejestracji do BDO. Podobny obowiązek odnosi się do firm specjalizujących się w handlu detalicznym czy hurtowym, które oferują reklamówki.
BDO zdefiniować można jako system teleinformatyczny dysponujący bazą danych na temat podmiotów, które wprowadzają do obrotu produkty w opakowaniach i gospodarują odpadami. Rejestracja do BDO pozwala na gromadzenie danych powiązanych z gospodarką odpadami, a także spełnienie przez przedsiębiorców szeregu dodatkowych obowiązków. W nadchodzącym roku, wspomniany rejestr rozbudowany zostanie o następne moduły, które umożliwiać będą prowadzenie ewidencji odpadów i składanie sprawozdań z gospodarowania odpadami w formie elektronicznej.
Obowiązek wpisu do BDO spoczywa na wszystkich tych podmiotach, które wytwarzają odpady i prowadzą ich ewidencję oraz wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, opony, oleje, smary, pojazdy, baterie, akumulatory oraz sprzęt elektroniczny i elektryczny. Dotyczy on producentów, importerów oraz wewnątrzwspólnotowych nabywców opakowań.
Rejestracja do BDO może być również konieczna w przypadku firm świadczących usługi budowlane, zakładów drukarskich, fotograficznych oraz mechaniki pojazdów samochodowych, a także salonów kosmetycznych, fryzjerskich i stomatologicznych.
Podatnicy objęci obowiązkiem dokonania wpisu do BDO, formalności związanych z rejestracją dokonać powinni do końca 2019. Należy to zrobić składając wniosek o wpis w urzędzie marszałkowskim. W przeciągu 30 dni dany podmiot zostanie wprowadzony do rejestru.