Faro Portugalia

Faro jest gminą i miastem w południowej Portugalii, w rejonie Algarve. Jakie są główne atrakcje turystyczne tego miejsca?

Faro znajduje się na południu Portugalii. Jest ono stolicą regionu Algarve, które słynie z najpiękniejszych plaż w tym kraju. Faro jest zlokalizowane na skraju Ria Farmosa — parku przyrodniczego ze słonowodnymi lagunami. Tuż za nim znajdują się 3 piaszczyste wyspy z najsłynniejszymi plażami Faro.

Faro to niezwykle malownicze miasto, w szczególności w obrębie Starego Miasta, które jest otoczone pięknymi murami. Polecane jest ono wszystkim osobom, którym zależy na odkryciu prawdziwej Portugalii. Faro jest doskonałą bazą startową do zwiedzania Algarve.

Zwiedzanie warto rozpocząć od Cidade Velha. Tworzące tą unikalną przestrzeń budynki pochodzą z IX wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem jest tu brama Arco da Vila prowadząca w przeszłości do miasta. W obrębie starego miasta, pod adresem Rua da Misericordia 8 znajduje się biuro informacji turystycznej czynne od poniedziałku do soboty. 200 metrów dalej zlokalizowana jest katedra Se de Faro. To pochodząca z XIII wieku świątynia o kluczowym znaczeniu dla historii miasta. Powstała ona w miejscu dawnego meczetu. Jest to pierwszy chrześcijański budynek sakralny znajdujący się w Faro. Wnętrze katedry stanowi połączenie stylu gotyckiego oraz barokowego. Zwiedzać można je od poniedziałku do soboty. Cena za wstęp to 3 euro. Bilet upoważnia również do wspięcia się na dzwonnicę katedralną, z której rozpościera się panorama na Faro i Atlantyk. Nieco kontrowersyjnym zabytkiem Faro jest Capela dos Ossos — Kaplica Kości, której ściany oraz sufit są wyłożone ludzkimi kośćmi oraz czaszkami z pobliskiego cmentarza. Podczas pobytu w Faro warto odwiedzić również park przyrody Ria Formosma. To jedna z największych chronionych w Europie lagun, gdzie żyją dziesiątki ptaków. Jego powierzchnia to 170 km2.

Kuchnia Faro słynie ze świeżych owoców morza, a w szczególności z grillowanych sardynek. Jeżeli chodzi o napoje, warto spróbować w szczególności świeżo wyciskanego soku z lokalnych pomarańczy.

Faro jest zlokalizowane w strefie klimatu śródziemnego, kontynentalnego. Miesiące letnie są tu gorące i suche. Najcieplejszy jest lipiec, kiedy średnia temperatura wynosi 24 stopnie Celsjusza, a opady są niemalże zerowe. Najzimniejszym miesiącem jest natomiast luty. Średnia temperatura to wówczas 12 stopni Celsjusza. Największa ilość deszczowych dni w Faro przypada na listopad. Osoby, którym zależy na morskich kąpielach, do Faro powinny się wybrać w sierpniu — woda ma wówczas temperaturę około 23 stopni Celsjusza.

Kiedy najlepiej wybrać się do Faro? Nawet w szczycie sezonu nie trzeba się tam obawiać o tłumy. Dobrym miesiącem na wycieczkę do tego miasta lipiec, a to ze względu na wysokie temperatury i dużą ilość słonecznych dni.

Z Polski bezpośrednio do Faro dolecieć można z lotniska Chopina w Warszawie. Średnia cena lotów w obie strony to około 300 — 350 złotych. Nieco mniej zapłacimy za lot z przesiadką w Londynie, Liverpoolu, Brukseli czy Eindhoven.

Dodaj komentarz