Jak wybrać wymiennik ciepła

Jaki wybrać wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła to najważniejszy element instalacji CWU. Dostępne na rynku produkty tego typu różnić mogą się od siebie między innymi budową oraz pojemnością. Co warto wziąć pod uwagę przy doborze wymiennika ciepła?

Do wyboru mamy między innymi wymienniki ciepła CWU z wężownicą wypełnioną wodą instalacyjną. Najczęściej instalowana jest ona w dolnej części zbiornika, lecz spotkać można się również z modelami pionowymi, w przypadku których woda w całym kotle ma identyczną temperaturę. W dużych zbiornikach montuje się 2 wężownice, co pozwala na skrócenie czasu niezbędnego do ogrzania wody użytkowej.

Kolejna propozycja to wymiennik CWU do pompy ciepła. Ten również posiadać może wężownicę, lecz niekiedy jest on podłączany w inny sposób. Wszystko zależy tu od tego, jak współpracuje kocioł podstawowy oraz pompa ciepła.

Ostatnie dostępne rozwiązanie to wymiennik CWU z grzałką. W tym przypadku, poza instalacyjnym elementem grzewczym montowana jest także grzałka elektryczna. To niezwykle praktyczne rozwiązanie umożliwiające skrócenie czasu oczekiwania na ciepłą wodę w sytuacji, w której ogrzanie wody instalacyjnej miałoby być czasochłonne. Stosowana tu grzałka może pracować w dowolnym momencie i automatycznie wyłącza się po osiągnięciu danej temperatury.

Przy doborze wymiennika ciepła warto również uwzględnić jego pojemność. Modele o wielkości 100 litrów dobrze sprawdzać będą się w przypadku niewielkich domów, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest małe. Tego typu wymienniki CWU mają prostą budowę. W ich przypadku należy zdawać sobie sprawę z tego, że niewielka objętość szybciej tracić będzie ciepło.

Na rynku dostępne są także wymienniki CWU o pojemności 200 litrów. To optymalne rozwiązanie dla większej rodziny. Z takiego wymiennika z powodzeniem zasilać można jednocześnie kilka punktów poboru wody bez obaw o to, że w którymś z nich dojdzie do nagłego spadku temperatury.

Ostatnie z oferowanych rozwiązań to wymienniki o wielkości 500 litrów. Znajdują one zastosowanie w dużych domach, zakładach przemysłowych oraz wszelkiego rodzaju obiektach użyteczności publicznej. Zaleca się, by tego typu wymienniki były wyposażone w co najmniej 2 wężownice.

Jeżeli chodzi o wymienniki to stosowane są również gruntowe wymienniki ciepła. Tego typu wymienniki skutecznie wspomagają wentylację i najczęściej pełnią funkcję elementu uzupełniającego wentylację mechaniczną.

Przeczytaj także o niedowymiarowaniu wymiennika ciepła na naszym forum internetowym.

Dodaj komentarz