Warszawa atrakcje, co warto zobaczyć w Warszawie

Warszawa atrakcje, co warto zobaczyć

Warszawa jest stolicą Polski i województwa mazowieckiego. To największe w kraju miasto, które jest położone w jego centralnej części. Każdego roku Warszawę odwiedzają miliony turystów z całego świata. Jakie są jej główne zabytki?

Zamek Królewski — w przeszłości był on jedną z głównych rezydencji książąt mazowieckich. Dziś stanowi wierną rekonstrukcję barokowej budowli pochodzącej z XVII i XVIII wieku. Znaleźć można tak prace artystów, takich jak Matteo Castello, Joachin Jauch czy Dominik Merlini. Mimo zniszczeń dokonanych w roku 1939 i 1944, udało się zachować bogaty wystrój sal, w tym dzieła sztuki, takie jak „Poczet królów Polski” Marcela Bacciarellego czy „Uczony przy pulpicie” Rembrandta. Od południowej strony Zamku Królewskiego przylega do niego pałac Pod Blachą. Przed budynkiem znajduje się natomiast wzniesiona w 1644 roku kolumna Zygmunta III Wazy.

Zwiedzając Warszawę, warto udać się również na Stare Miasto. Do dziś zachował się zespół zabytków z okresu późnego średniowiecza. Podziwiać można tu oryginalny układ urbanistyczny wraz z regularnym układem ulic i centralnie położonym rynkiem. Znajduje się tam między innymi gotycka archikatedra Świętego Jana Chrzciciela. Zabudowę Starego Miasta tworzą głównie 3 — i 4 — kondygnacyjne kamienice z 3 traktami wewnątrz i 2 — , 3 — oraz 4 — osiowymi elewacjami z prostokątnymi oknami oraz ozdobnymi portalami. Tym, co je wyróżnia są także wysokie dachy z lukarnami na poddaszu oraz dekoracyjne elewacje. Stare Miasto jest otoczone murami obronnymi z Barbakanem i basztą Prochową.

Kolejny z popularnych zabytków Warszawy to Pałac Belwederski wznoszący się na skraju skarpy wiślanej, który w przeszłości był honorową siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W jego wnętrzu znajduje się Kaplica Belwederska, wystawa poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, sala historii Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Piłsudskiego.

Podczas wizyty w Warszawie, warto odwiedzić także Pałac Prezydencki, który został wzniesiony w latach 40. XVII wieku. Pierwotnie był on barokowym pałacem w stylu rezydencji genueńskich. Dziś pełni rolę siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej. Kluczowym pomieszczeniem jest tutaj Sala Kolumnowa. Poza nią, w Pałacu Prezydenckim znajduje się również Sala Bankietowa, Salonik Zimowy oraz Antyszambra.

Popularnym wśród turystów zabytkiem Warszawy jest także Kościół św. Anny. To rzymskokatolicka świątynia znajdująca się przy Krakowskim Przedmieściu 68. Jest ona głównym ośrodkiem duszpasterstwa akademickiego w Warszawie. Kościół powstał przy klasztorze bernardynów ufundowanym przez księżną Annę Fiodorównę.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o Trakcie Królewskim, który rozpoczyna się od placu Zamkowego. Biegnie on Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem oraz Alejami Ujazdowskimi i prowadzi do królewskich rezydencji na Wilanowie i Łazienkach. Dominuje tu zabudowa barokowa z XVII i XVIII wieku.

Dodaj komentarz