Fotografia dzikiej przyrody 2010

wystawa fotografii powiśle
Muzeum Ziemi PAN w Warszawie we wrześniu (2–29.09) zaprasza na wystawę prezentującą najlepsze na świecie fotograficzne obrazy natury. Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2010, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Efektem konkursu jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, a w Polsce już po raz dziewiąty. Na tegoroczną edycję wystawy składają się 82 zdjęcia, nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach (w tym po raz pierwszy w kategorii fotoreportaż) oraz w 2 nagrodach specjalnych. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 31 000 fotogramów, wykonanych przez ponad 3 000 autorów z 83 krajów. Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej zdjęcia wykonane m.in. przez polskich fotografów; po raz pierwszy przez Tomasza Raczyńskiego i już po raz czwarty przez Michała Budzyńskiego.
Wystawa – poprzez prezentację wybitnych fotografii – ukazuje wspaniałość, dramaturgię i różnorodność życia na Ziemi oraz inspiruje kolejne pokolenia do tworzenia wizjonerskich i pełnych ekspresji fotograficznych interpretacji natury.
Podobnie jak w latach poprzednich, wystawa prezentowana jest i w tym roku w 12 miastach Polski. Warszawa jest w tym łańcuchu ogniwem dziewiątym, po: Bielsku-Białej, Szklarskiej Porębie, Szczecinie, Koszalinie, Sopocie, Bydgoszczy, Białowieży i Zakopanem, a następnie zobaczyć ją jeszcze będzie można w: Bytomiu, Wrocławiu i Wschowie.

Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.
Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart – Jerzy Zegarliński, ul. Zajęcza 8/23, 85-809 Bydgoszcz, tel. 52/3719572, kom. 502600723, e-mail: zeg-art@wp.pl.
Sponsorem wystawy w Polsce jest firma NIKON. Partnerami wystawy są: Fundacja Ekologiczna ARKA oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

Wystawa będzie czynna od 2 do 29 września 2011 r.
w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Al. Na Skarpie 27

Godziny otwarcia wystawy
poniedziałki, wtorki, środy i piątki: 9.00 – 16.00
czwartki: 10.00 – 18.00
soboty i niedziele: 10.00 – 16.00

Ceny biletów
normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł, rodzinny lub grupowy – 15 zł
w poniedziałki wstęp bezpłatny

www.mz-pan.pl

Dodaj komentarz