Elektrownia Powiśle i jej historia

Elektrownia Powiśle i jej historia

Elektrownia Powiśle to elektrownia powstała w 1904 roku w Warszawie, w dzielnicy Powiśle. Znana jest ona również pod nazwą Elektrownia Warszawska lub Elektrownia Miejska. Jaka jest historia tego miejsca?

Elektrownia Powiśle powstała na mocy koncesji wydanej przez władze miejskie oraz rząd carski. Otrzymał ją kapitał niemiecki, powołując w tym celu konsorcjum składające się z firm, takich jak Siemens czy AEG. W latach 1922 — 1924 do Elektrowni Powiśle została doprowadzona bocznica kolejowa z Dworca Gdańskiego. Początkowo pracowały w niej 3 identyczne generatory, każdy z nich o mocy 500 kW. W okresie międzywojennym, w Paryżu powołana została specjalna spółka o nazwie „Compagnie d’Electricité de Varsovie”. Miało to na celu ominięcie ustawy elektrycznej z 21 marca 1922 i czerpanie możliwie jak największych zysków. W 1933 roku Rząd Polski rozciągnął nadzór państwowy nad Elektrownią Warszawską. 4 lata później, na mocy wyroku sądowego, pieczę nad budynkiem przejął Zarząd Miasta Warszawy.

W 2008 roku, w odnowionym budynku dawnej rozdzielni 30 kV została uruchomiona nowa staja transformatorowa 110/15 kV RPZ Powiśle, która przejęła zasilanie sieci 15 kV Śródmieście.

Elektrownia Powiśle jest wpisana do rejestru zabytków jako zespół Elektrowni Warszawskiej.

Teren budynku został sprzedany przez Elektrociepłownie Warszawskie jednej z irlandzkich spółek developerskich. W północnej części kompleksów wybudowana ona zespół apartamentowców, a w południowej — kompleks biurowo — mieszkalno — usługowy. Zabytkowe obiekty zostały odremontowane, a następnie dobudowano do nich 3 biurowce i apartamentowiec. Galeria handlowa o nazwie Elektrownia Powiśle i powierzchni około 18 000 metrów kwadratowych została oddawana do użytku w maju 2020 roku. Na terenie kompleksu znajdują się bunkry z okresu II wojny światowej oraz zachowany w całości schron wartowniczo — obserwacyjny z czasów okupacji niemieckiej.

Więcej na forum o Elektrowni Powiśle

Dodaj komentarz