Co leczy endokrynolog

Co leczy endokrynolog

Endokrynolog jest specjalistą zajmującym się gruczołami wydzielania wewnętrznego. Specjalizuje się one w leczeniu chorób wywołanych zaburzeniami w ich funkcjonowaniu oraz produkowanymi przez nimi hormonami.

Wspomniane gruczoły wydzielania wewnętrznego to tarczyca, przysadka, podwzgórze, nadnercza, trzustka, jądra, jajniki oraz przytarczyce. Zaburzenia w ich funkcjonowaniu bardzo często nazywane są hormonalnymi, a to ze względu na fakt, iż wywołują one nadmiar lub niedobór danego hormonu.

Udający się do gabinetu endokrynologa pacjenci najczęściej borykają się z dolegliwościami, takimi jak: nadmierna senność lub pobudliwość, nagły spadek lub wzrost masy ciała, zbyt niskie lub za wysokie libido, nadmierne owłosienie, wypadanie włosów, obfity trądzik, uderzenia gorąca, bóle głowy, obrzęki stóp i rąk, zaburzenia miesiączkowania, ból piersi, krwawienia z dróg rodnych, mlekotok czy problem z utrzymaniem ciąży.Endokrynolog zajmuje się również leczeniem dzieci, w przypadku których do czynienia mamy z przedwczesnym dojrzewaniem (pojawienie się owłosienia łonowego czy szybie uwypuklenie się piersi), zahamowanym lub nadmiernym wzrostem czy zaburzeniem proporcji ciała. Nawet jeżeli nie zaobserwowaliśmy u siebie wymienionych powyżej objawów, do endokrynologa warto udać się profilaktycznie jeżeli w rodzinie występowały schorzenia układu endokrynnego.

Znacząca część pacjentów do endokrynologa trafia po wizycie u internisty. Specjalista tego typu najczęściej wykonuje badanie TSH (ma ono na celu określić stężenie tyreotropiny), morfologię krwi, badania fT3 i fT4 (określają one stężenie hormonów tarczycy), anty — TPO (jest to badanie przeciwciał tarczycowych), USG tarczycy (jeżeli macie problem z aparatem USG zapraszamy na stronę serwis USG) czy badanie poziomu witaminy D3 (przeprowadza się je w przypadku stwierdzenia nadczynności przytarczyc).

Endokrynolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób tarczycy (nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, guzy), chorób przytarczyc (tężyczka, nadczynność przytarczyc), chorób przysadki mózgowej (nadczynność i niedoczynność przysadki mózgowej, hiperprolaktynemia, akromegalia, moczówka prosta, choroba Cushinga), chorób trzustki (cukrzyca, guzy), chorób gonad (zaburzenia dojrzewania i miesiączkowania, menopauza, andropauza), depresji wywołanej niedoborem hormonów, niepłodności pierwotnej i wtórnej spowodowanej zaburzeniami hormonalnymi, nadmiernego trądziku i owłosienia, łysienia oraz ginekomastii.

Pierwsza wizyta u endokrynologa ma formę wywiadu z pacjentem. Po zebraniu wszystkich najważniejszych informacji, lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań. Ich wyniki interpretowane są podczas kolejnej wizyty. Na ich podstawie określany jest kierunek leczenia. Chcąc umówić się na wizytę u endokrynologa w ramach NFZ (należy mieć skierowanie do lekarza), liczyć należy się z około 7 — 8 miesiącami oczekiwania. Wizyta prywatna to wydatek rzędu 120 — 150 złotych (z badaniem USG jest to między 150 a 200 złotych; samo USG tarczycy kosztuje około 50 — 100 złotych).

Dodaj komentarz