W barwnym świecie skał i kanionów Arizony i Utah

kaniony Arizony i Utah

W barwnym świecie skał i kanionów Arizony i Utah

Wystawa fotografii w Muzeum Ziemi PAN
10 czerwca – 29 sierpnia 2010 r.

„W barwnym świecie skał i kanionów Arizony i Utah” to wystawa fotografii z cyklu Natura – Sztuka, która jest propozycją Muzeum Ziemi PAN na nadchodzący czas letnich wakacji. Na ekspozycję składa się 35 barwnych fotografii, które mogą być dla nas wszystkich inspiracją do poszukiwania niezwykłych krajobrazów i utrwalania ich w kadrach fotograficznych. Autorzy wystawy – Bożena Komorowska, Waldemar Komorowski oraz Elżbieta Weron – swoje doświadczenia fotograficzne z podróży po niezwykle ciekawych przyrodniczo krainach Ameryki Północnej opisują następująco:
„Arizona, Wielki Kanion, Monument Valley – kiedy słyszymy te nazwy, najpierw myślimy o lekturach i filmach z dzieciństwa – Dziki Zachód, Apacze, kowboje. Ale tereny te to również obszar niezwykłego bogactwa natury. Środkowa część Wyżyny Kolorado (znajdująca się w granicach stanów Arizona i Utah), przecięta rzeką Kolorado i jej dopływami, to kraina parków narodowych i rezerwatów chroniących niesamowity świat form skalnych, płaskowyżów i kanionów. Niezwykłość tutejszych krajobrazów, która stała się w latach trzydziestych XX wieku inspiracją dla klasyków amerykańskiej (a więc i światowej) fotografii krajobrazu (Ansel Adams, Edward Weston i założona przez nich Grupa f/64), do dziś przyciąga rzesze fotografów z całego świata. Obszar ten to dla fotografa przede wszystkim królestwo światła odbitego. Położone blisko siebie skalne ściany potrafią wielokrotnie odbijać padające promienie słońca. Powstałe światło jest rozproszone, ciepłe i miękkie, o silnie nasyconych kolorach przejętych z barwy skał, o niskim kontraście. Idealne dla fotografii.

Z wielu możliwości wybraliśmy osiem miejsc uważanych za najciekawsze i najbardziej fotograficznie inspirujące: Wielki Kanion, Kanion Antylopy, The Wave (Fala), Monument Valley, Kanion de Chelly, Park Narodowy Canyonlands, Park Narodowy Skalnych Łuków oraz Kanion Bryce”.

Wystawa będzie czynna od 10 czerwca do 29 sierpnia 2010 r.
w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Al. Na Skarpie 27
od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00
w niedzielę: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny)
Ceny biletów: normalny – 4 zł, ulgowy – 2 zł
www.mz-pan.pl

Dodaj komentarz