Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina Warszawa Bednarska

Historia Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na Powiślu

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina, mieszczącej się na warszawskim Powiślu na ul. Bednarskiej, w przeszłości nosił nazwę Szkoły Muzycznej przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Jaka jest historia tej placówki?

Początkowo w szkole funkcjonowała wyłącznie klasa śpiewu solowego oraz chóralnego, która prowadzona była przez znanego kompozytora muzyki wokalnej — Piotra Maszyńskiego. Z roku na rok powstawały kolejne klasy teoretyczne oraz instrumentalne.

W następnych latach powołane zostały do życia klasy dykcji oraz deklamacji. Rozwinęły się one na tle, że w latach 1905 — 1906 szkoła pełniła funkcję jedynej uczelni teatralnej w Warszawie. Wykładowcami placówki byli najbardziej znani aktorzy tego okresu, jak chociażby Józef Kotarbiński, Władysław Szymanowski czy Wincenty Rapacki.

Do 1909 roku Szkoła miała swoją siedzibę w Salach Redutowych Teatru Wielkiego. Jej filie znajdowały się natomiast przy ulicy Miodowej oraz w Alejach Jerozolimskich. Później szkoła przeniosła się do starego lokalu w gmachu Filharmonii Warszawskiej. Dzięki temu zapewnić mogła ona naukę 300 słuchaczom, którzy uczyli się na poziomie niższym, średnim oraz wyższym.

Okres międzywojenny to czas rozkwitu szkoły. Dominowały wówczas klasy fortepianu prowadzone przez osobistości, takie jak Bolesław Domaniewski, Aleksander Michałowski czy Felicjan Szopski. Był to także czas rozwoju działu instrumentów smyczkowych, śpiewu solowego, kompozycji oraz dyrygentury.

Mimo wojny oraz okupacji, szkoła nie zaprzestała swojej działalności. W 1942 roku placówka została zlikwidowana. Aż do wybuchu Powstania Warszawskiego funkcjonowała ona w warunkach konspiracyjnych. Zajęcia wznowione zostały we wrześniu 1944 roku.

Ważną datą w historii szkoły był rok 1992, kiedy to z inicjatywy Pawła Skrzypka, ówczesnego dyrektora szkoły do spraw artystycznych, powołany został jedyny wówczas w średnim szkolnictwie muzycznym w naszym kraju Wydział Jazzu.

W 2014 roku miała miejsce reorganizacja placówki. Wydział Wokalny oraz jego 2 sekcje zastąpione zostały Wydziałem Wokalno — Aktorskim oraz Wokalno Estradowym.

Dodaj komentarz