Centrum Nauki Kopernik Warszawa

Centrum Nauki Kopernik ma już 10 lat

W 2019 r. Centrum Nauki Kopernik 1 190 050 osób. Do wysokiej frekwencji przyczyniła się nowość – aby zwiększyć dostępność biletów, otworzyliśmy wystawy i planetarium w poniedziałki. Zwiedzający chętnie rozpoczynali tydzień z nauką. Średnio w poniedziałek wystawy odwiedzały 2134 osoby, a planetarium – 652.

Nasza działalność wykracza daleko poza mury Kopernika. Raz do roku udajemy się za Wisłę, gdzie na PGE Narodowym współorganizujemy Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W 2019 r. zgromadził on 50 000 gości, którzy mogli eksperymentować na ok. 200 stanowiskach, przygotowanych przez instytucje naukowe z kraju i zagranicy.

Jeździmy także znacznie dalej. W ramach programu Nauka dla Ciebie, mobilna wystawa i mobilne planetarium podróżują po całym kraju. Docierają do najdalszych i najtrudniej dostępnych miejscowości. W minionym roku Naukobus zrealizował 115 wyjazdów. Z wystawy skorzystało 55 000 osób. Planetobus umożliwił oglądanie pokazów nieba w 62 miejscach, zapraszając pod kopułę w sumie 18 000 gości.

Coraz częściej wyjeżdżamy także za granicę. W 2019 r. zaprezentowaliśmy 240 pokazów naukowych – m. in. we Włoszech, w Chorwacji, Chinach, Korei, Izraelu, Słowenii i Rosji.

Aby współpracować z lokalną społecznością, nie zawsze trzeba wyruszać w teren. Sieć Klubów Młodego Odkrywcy działa samodzielnie w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, w Gruzji, Rosji, a nawet – od 2019 r. – w Etiopii. Istnieje już ponad 700 klubów. Ich członków oraz opiekunów łączy pasja – chęć uczenia się poprzez eksperymentowanie i osobiste odkrywanie świata. Centrum Nauki Kopernik koordynuje sieć, zaprasza na szkolenia i wspiera kluby merytorycznie.

10-lecie Kopernika
2020 rok będzie dla Kopernika szczególny – obchodzimy swoje 10-lecie! Będziemy świętować tę rocznicę przez cały rok, patrząc w przyszłość. Od nas wszystkich zależy, w jakiej rzeczywistości żyć będą następne pokolenia. Wpływają na to nasze decyzje i wybory, nawet te najprostsze. Jesteśmy przekonani, że rozwijając i stosując naukę możemy współtworzyć świat przyjazny dla siebie i natury. Dlatego inspirujemy do odkrywania i rozumienia świata oraz odpowiedzialnego działania. Chcemy zainicjować debatę na temat wyzwań nadchodzących lat i zachęcać do działania, bo teoria sama nie zmieni się w praktykę.

Przed nami rok pełen jubileuszowych atrakcji – tak różnorodnych, jak zróżnicowane są potrzeby i preferencje naszych zwiedzających. Najwięcej niespodzianek zaplanowaliśmy oczywiście na urodziny. Kopernik został otwarty 5 listopada 2010 r. i przyjmował pierwszych gości przez 3 dni. Teraz czeka nas podobny scenariusz. Znów będziemy świętować cały weekend.
Szczegółowy program wydarzeń związanych z 10-leciem przedstawimy 30 stycznia.

Nowe logo Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Rocznica to dobra okazja do zmiany logo, które towarzyszyło nam przez 14 lat.

Wcześniejszy logotyp Kopernika (cztery strzałki skierowane „do środka”) doskonale zaspokajał potrzeby powstającej instytucji. Logo przykuwało uwagę i zapraszało do odwiedzenia nowego miejsca.
Z czasem działalność Kopernika stawała coraz szersza, coraz częściej zaczęła wykraczać poza mury budynku. Wystawy, warsztaty, zajęcia w laboratoriach czy pokazy w planetarium nadal są dla nas kluczowe, jednak realizujemy także wiele projektów poza siedzibą, w kraju i zagranicą. Nie jesteśmy już skupieni „do środka”. Zapraszamy do siebie, ale także sami wychodzimy „na zewnątrz”.

Chcieliśmy, aby obecny sposób działania Kopernika znalazł wyraz także w logotypie. Szukając otwartego kształtu graficznego, najpojemniejszego znaczeniowo, dokonaliśmy dekonstrukcji starego logo. Pozostało z niego jedynie koło – figura idealna, kompletna, obecna w każdej dziedzinie nauki, bardzo pojemna. Koło. Okrąg. Kula. Okrągły otwór. Płaski. Wklęsły. Wypukły. Statyczny lub animowany. Dzięki obecności koła, logo nie zawsze musi wyglądać tak samo. Może się zmieniać w zależności od potrzeb, okoliczności wykorzystania logotypu i charakteru działań, którym aktualnie towarzyszy.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
00-390 Warszawa

Reklama:
Pozycjonowanie Stron Warszawa

Dodaj komentarz