Archiwa tagu: Solec

rzeźnia miejska warszawa solec

Historia Muzeum Azji i Pacyfiku

Muzeum Azji i Pacyfiku to jedyny w Polsce obiekt dysponujący zbiorami poświęconymi kulturom Azji, Oceanii oraz Australii. Mieści się ono w zabytkowych budynkach dawnej rzeźni miejskiej (zbudowanej w latach pięćdziesiątych XIX wieku) zlokalizowanej w Warszawie na Powiślu, przy ulicy Solec 24. Jaka jest jego historia?
Czytaj dalej

Historia kościoła św. Trójcy w Warszawie (Solec, Powiśle)

Historia kościoła św. Trójcy w Warszawie (Solec, Powiśle)

Jednym z najstarszych kościołów w Warszawie jest kościół św. Trójcy znajdujący się na w dzielnicy Warszawa Powiśle przy ulicy Solec. Jaka jest historia tej świątyni?

Kościół św. Trójcy początkowo był kościołem filialnym parafii św. Jana. Na początku XV wieku utworzona została odrębna parafia obejmująca Czerniaków, Solec, Sielce, Mokotów, Ujazdów, Kałęczyn, Bieliny, Czarków i Solecką Kępę. Pierwszy kościół solecki wybudowany został na rogu ulic Ludnej oraz Solca. W XVI wieku uległ on uszkodzeniu na skutek wylewu Wisły.
Czytaj dalej

Okruchy wspomnień z powrotów

W ostatnim z artykułów „Okruchy wspomnień” pisałem tam jak losy „powiślaków „ z mojej rodziny – rozrzucały nas w różne strony. Pisałem ,że my znaleźliśmy się z rodziną w Milanówku a potem w Białobrzegach Radomskich.

Do Białobrzegów z dużym pędem wjechały czołgi rosyjskie- goniąc uciekających w popłochu niemieckie oddziały.
Zostaliśmy uwolnieni przez żołnierzy rosyjskich z wielkiego bunkra do którego spędzili ludność cywilną Niemcy. Po raz pierwszy zobaczyłem rosyjskiego żołnierza . Z bunkra Mama wyprowadziła mnie przy samym wejściu na siusiu. Przed wejściem stał wartownik niemiecki. W tym momencie się zakotłowało koło nas i nagle Niemiec leżał na ziemi a żołnierz rosyjski coś krzyczał. Cofnęliśmy się przerażeni do bunkra. Kiedy nadeszło wojsko a wzdłuż drogi od lasku jechały czołgi – wypuścili wszystkich z bunkra. Wróciliśmy tam gdzie zamieszkiwaliśmy – na ul. Piekarską.
Czytaj dalej

Okruchy wspomnień z warszawskiego Powiśla część 6

Jak różne są losy ludzkiego życia niech świadczy fakt , który bezpośrednio dotyczy mojej rodziny ze strony Matki. Jak już wcześniej wspomniałem Mama moja pochodziła ze Śródmieścia Warszawy. Urodziła się i mieszkała do zamążpójścia tj. do 1935 r. na ul. Litewskiej. Zresztą cała rodzina z Biedrzyckich mieszkała w Śródmieściu. Matka na imieninach u koleżanki na ul. Mokotowskiej poznała Ojca – Janka lat 24. Był rosłym, dobrze zbudowanym brunetem. Mama drobną ale ładną kobietą lat 23. Myślę ,że zadziałała wówczas chemia. Podobno o ile wiem nic na to poradzić się nie da. I tu problem – Matka z „górnej Warszawy ”z rodziny tzw. inteligencji pracującej a Ojciec z „dolnej Warszawy” z Powiśla Warszawskiego ul. Solec z rodziny robotniczej syn wiślanego piaskarza. Chyba jeszcze działały zakorzenione w społeczeństwie podziały.
Czytaj dalej

Okruchy wspomnień z warszawskiego Powiśla część 5

W dotychczasowych opisach przekazywałem głównie losy mężczyzn naszej rodziny i wydarzenia , które działy się wokół nich. A kobiety – przecież to partnerki i bohaterki życia w tak ciężkich i tragicznych chwilach okresu okupacji , powstania a następnie czasów powojennych.
Czytaj dalej

Okruchy wspomnień z warszawskiego Powiśla część 2

W czasie okupacji na ul. Mącznej Nr.2 (tej ulicy już nie ma) mieszkała siostra rodzona mojego Ojca z rodziną ( Mąż i 2 –ch synów) Wujek Mietek przed wojną miał na ul. Rozbrat –warsztat samochodowy , po wkroczeniu Niemców musiał zwolnić dla ich potrzeb. Warsztat przeniósł na ul. Przemysłową 26. Z tego co wiem należał do organizacji podziemnej w Warszawie .Brał udział w kilku zbrojnych wypadach na placówki Niemieckie .Synowie Jego Leszek i Artur mieli wówczas 11 i 9 lat. Czytaj dalej

Okruchy wspomnień z warszawskiego Powiśla część 1

W 1939 r zacząłem „szlifować” bruki Powiśla . No powiedzmy pod kontrolą Matki lub Ojca.

Trudno mi to udowodnić a tę informację opieram na jedynych dwóch zdjęciach, które wykonał nam latem 1939 r. znajomy zamieszkujący w tym samym domu (Solec 1) Zdjęcia te ocalały z wojny bo były w posiadaniu mojej Ciotki mieszkającej na Pradze.
Czytaj dalej

Powstańcze twierdze – Okrąg 2

okrag2Budynek u zbiegu ulic Czerniakowskiej, Wilanowskiej i Okrąg wyróżniał się na tle innych w tej okolicy Powiśla Czerniakowskiego. Solidny dom wielopiętrowy powstał w latach 1928-29. Zaprojektowany przez polskiego architekta Stanisława Filasiewicza, który w latach dwudziestych był naczelnym architektem Banku Polskiego. Ten masywny budynek przed II wojną światową zamieszkały przez pracowników Banku Polskiego, zasłynął w czasie Powstania Warszawskiego jako jedna z tzw. powstańczych twierdz. Czytaj dalej

Nowa strona Warszawa Powiśle

Warszawa Powiśle

Zapraszam na nową stronę Warszawa Powiśle. Stronie poświęconej szczególnym miejscom Warszawy: Powiślu, Mariensztatowi, Solcowi oraz Czerniakowowi. Nasza strona istnieje od 31 grudnia 2006 roku. W tym roku postanowiliśmy zmienić wygląd aby wyjść naprzeciw nowym technologiom oraz aby przyciągnąć nowych użytkowników. Czytaj dalej